Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1555 rok
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej to drewniana, orientowana budowla konstrukcji zrębowej, z wieżą słupowo-ramową. Bryła kościoła składa się z trójbocznie zamkniętego prezbiterium z zakrystią od północy, dwóch kaplic bocznych, nawy i wieży. Wieża z zabudowanymi podcieniami, i piętrem dzwonowym, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. Nad sanktuarium i nawą dach jednokalenicowy kryty blachą. Ściany oszalowane pionowo.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W jednej z najstarszych wsi na tym terenie, w 1555 r. staraniami mieszkańców Ptaszkowej i Pławnej oraz sołtysa wybudowano drewniany kościół. Po przeszło 300 latach budowla była w bardzo złym stanie i w latach 1880 -1883 doczekała się gruntownego remontu i przebudowy. Poprawiono szalowanie ścian i przekształcono wieżę a dach przykryto blachą. Natomiast obecny wygląd ptaszkowskiej świątyni jest rezultatem zmian dokonanych w 1929 roku, do nawy dostawiono wtedy dwie kaplice. W przebudowanym wnętrzu umieszczono organy wykonane przez Tomasza Falla, organomistrza szczyrzyckiego z przełomu XIX i XX wieku. W roku 1930 wybudowano nową kamienną dzwonnicę. W latach 50 zelektryfikowano kościół i sprawiono nowe dzwony. Kolejnych prac naprawczych kościół wymagał po pożarze w styczniu 2013 roku.
Wnętrze kościoła pełen jest prawdziwych skarbów sztuki a zachętą do jego odwiedzenia niech będą chociażby: płaskorzeźba Wita Stwosza „Modlitwa w Ogrójcu” z ok. 1490 roku, figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Madonną ze słonecznikiem z roku ok. 1420, czy chrzcielnica z datą 1506, będąca najstarszym elementem wyposażenia kościoła. Wśród XVII-wiecznych obrazów na uwagę zasługuje przedstawienie Matki Boskiej Niepokalanej oraz obraz Przemienienia Pańskiego na górze Tabor.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
nie dotyczy