film o cmentarzu w Czernikowie

Nazwa własna Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz przykościelny w Czernikowie i katolicki z k. XIX wieku

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz przykościelny został zawieszony i przeniesiono o ok pół kilometra na wschód w końcu XIX wieku

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Przy kościele przetrwało tylko kilka nagrobków oraz po wojnie w dwóch kolejnych pochowano pomordowane osoby. Natomiast na cmentarzu głównym starych nagrobków przetrwało niewiele ( były głównie z drewna a także ze stali przez kowali), tylko obaszarników z piaskowca i granitu. Niestety tanie nagrobki wypierają inne.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz przykościelny to miejsce, gdzie nie tylko rodziny pomordowanych zapalają znicze ale także harcerze, członkowie Samorządów Uczniowskich podczas Objazdu Miejsc Pamięci Narodowej, Dotyczy to mordowanych działaczy PPS , piłsudczków (Zagrabski) ale i pomordowanych za pomoc jeńcom angielskim ( Warawan, Olszewscy Jan i Janina). jest tam również miejsce po Romockich- właścicielach Obrowa, którzy gościli spokrewnionych Dziewanowskich z małym Fryderykiem Chopinem. Obok tego są jeszcze epitafia posła na sejm Antoniego Nałęcza herbu Nałęcz i Jana Nosarzewskiego (posła na Sejm 4-letni) i Kwiryna Zielińskiego Herbu Świnka – kapitana wojsk w Księstwie Warszawskim. Inne nagrobki są mało uczęszczane. Natomiast na cmentarzu głównym- po pierwsze jest pomnik nauczyciela z czasów zaborczych (Sołtykiewicz), powstańca styczniowego (Górski), legionistów 1920 roku (Urbański, Chmielewski), pomordowanych w dachau ( ks. A. Tyminski, kierownik szkoły- St. Kołaczyński) i w Rudau ( ziemianin Górecki Marian). Są obeliski Ziemian Waśniewskich, Podowskich, Góreckich i resztka kowalki artystycznej.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Na cmentarzu przykościelnym dzięki uczniom z SP Czernikowo i Czernikowskiemu Stowarzyszeniu Czyż-nie udało się zachować dwa cenne nagrobki z początku XIX wieku ale czeka jeszcze ich odnowienie. Pomniki pomordowanych po II wojnie mają się dobrze. natomiast na cmentarzu głównym doszło do katastrofy- wycięto stare lipy, dęby i kasztanowce. Ubywa starych grobów z elementami kowalki a nawet kilka z piaskowca.

film opowiada o nagrobkach na cmentarzu przykościelnym i katolickim parafialnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj