Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Miejsce masowej egzekucji 107 Polaków rozstrzelanych 8 grudnia 1939 r. przez hitlerowców.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
22 stycznia 1970 r. odsłonięto pamiątkowy kamień ku czci pomordowanych. Po śledztwie prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu ustalono część nazwisk pomordowanych, które umieszczone zostały na tablicy, podczas remontu obelisku, w roku 2005. Postawiono krzyż i zamontowano tablicę z nazwiskami pomordowanych.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Tej okrutnej zbrodni Niemcy dokonali w ramach Operacji Tannenberg (pacyfikacja społeczeństwa polskiego przez wyniszczenie jego warstwy przywódczej). Od początku okupacji aresztowano i osadzono w wągrowieckim więzieniu ok. 260 osób, byli to m. in. Członkowie Obrony Narodowej, uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, miejscowi działacze społeczni i polityczni. 8 grudnia 1939 r. w więzieniu w Wągrowcu przeprowadzono selekcję. Wyczytanych z listy wyprowadzono i załadowano do podstawionej pod gmach więzienia ciężarówki pod nadzorem SS. Wywożonym więźniom powiedziano, że zostają przetransportowani do obozu pracy w Pile, jednak swoje pakunki musieli zostać w więzieniu. Ciężarówka drogą leśną dojechała do wzniesienia w pobliżu jeziora Kobyleckiego, gdzie dzień wcześniej wykopane zostały doły, wtedy rozkazano więźniom opuścić ciężarówkę, mieli związane ręce. Ustawiono ich nad dołem i czterech SS-manów strzelało do nich z bliskiej odległości w tył głowy. Następnie kazano jednemu z więźniów zakopać ciała rozstrzelanych. Zakopywanie nadzorowało dwóch SS-manów, reszta wróciła do wągrowieckiego więzienia po kolejną grupę osadzonych. Łącznie rozstrzelano 107 mężczyzn. Jesienią 1944 r. specjalne komando przebywało przez kilka dni w budynku Nadleśnictwa Durowo, w tym czasie odkopali oni masowe groby w bukowieckim lasku, wykopane ciała spalono, a prochy ponownie zakopano. W tym czasie las był obstawiony i niedostępny dla cywilnej ludności, potem miejsce zbrodni starannie zamaskowano. W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu ustalono część nazwisk pomordowanych, przebieg zdarzenia oraz nazwiska sprawców
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W Miejscu Pamięci w Bukowcu władze samorządowe, przedstawiciele szkół i organizacji oraz członkowie rodzin ofiar wspólnie oddają hołd pomordowanym. 22.10.2023 r. w Bukowcu odbyły się obchody wojewódzkie XV edycji akcji medialno-edukacyjnej IPN „Zapal znicz pamięci” pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Organizatorami uroczystości była Gmina Wągrowiec oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.