Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Kościół św. Katarzyny w Goleniowie to świątynia dedykowana św. Katarzynie Aleksandryjskiej, została wzniesiona w XIV wieku jako kościół farny miasta.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kościół stanowi trójnawową bazyliką wykonaną z cegły w stylu gotyckim, posiada masywne przyporowe oknami ostrołukowe. Monumentalna bryła kościoła dominuje nad historycznym centrum Goleniowa. Wieża kościoła ma ponad 60 m wysokości i była ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy przemierzających rzekę Inę. Wnętrze świątyni kryje bogaty wystrój, w tym gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz cenne zabytki sztuki sakralnej. Monumentalna bryła kościoła dominuje nad centrum Goleniowa.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Pierwsze wzmianki o kościele św. Katarzyny pochodzą z połowy XIV wieku, podczas gdy Goleniowowi nadano prawa miejskie. W XV wieku dobudowano wieżę oraz boczne kaplice. Kościół wzbogacił się o dzwony i organy, które przetrwały do czasów nowożytnych.
W okresie reformacji, podobnie jak większość świątyń Pomorza, kościół św. Katarzyny przeszedł w ręce protestantów. W tym czasie zmieniono wystrój wnętrza, dostosowując go do nowych potrzeb liturgicznych. W XVIII wieku przeprowadzono kolejne prace modernizacyjne, dodając elementy barokowe, które zachowały się do dziś.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Dziś kościół św. Katarzyny pełni funkcję parafialnej świątyni. Jest również atrakcją turystyczną ze względu na historię i architekturę kościoła. W jego wnętrzu odbywają się koncerty organowe oraz inne wydarzenia kulturalne. Kościół, wpisany na listę zabytków, pozostaje symbolem Goleniowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj