Zdjęcie dawnych zakładów Ceba obecnie Polontex S.A. Foto: Grzegorz Onyszko

Polontex S.A. to polskie przedsiębiorstwo przemysłu włókienniczego z siedzibą w Poraju. Zakład produkcyjny spółki znajduje się w Częstochowie, przy ulicy Rejtana, w dawnym budynku „Ceby”.

Historia

Rycina z końca XIX wieku przedstawiająca obecne zakłady. Źródło: polontex.com.pl

Początki zakładów sięgają 1882 roku, kiedy to Władysław Kronenberg założył fabrykę włókienniczą. Wkrótce sprzedał ją austriackiej firmie „Hielle i Dietrich”, która w 1885 roku uruchomiła zakład pod nazwą „Błeszno”. Produkowano tam przędzę jutową oraz worki.W 1900 roku fabryka stała się własnością francuskiej spółki akcyjnej „Societe Textille La Czenstochovienne” (Towarzystwo Przędzalnicze „Częstochowianka”) z siedzibą w Roubaix. Firma znacząco rozbudowała zakład, poszerzając jego ofertę produktową. W 1902 roku uruchomiono nowe zakłady bawełniane. W 1928 roku działalność została na pewien czas wstrzymana z powodu problemów ze zbytem.

Pocztówka z początku XX wieku przedstawiająca zakłady „La Czenstochovienne” obecnie Polontex. Źródło: Fotopolska.Eu

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 zakłady były pod zarządem powierniczym. Po zakończeniu wojny i usunięciu zniszczeń zakład przeszedł pod zarząd państwowy. Po upaństwowieniu przyjęto nową nazwę: Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Częstochowie. W końcu lat 40. XX wieku zakłady posiadały oddziały w Kamienicy Polskiej i Zawierciu.

Foto: Grzegorz Onyszko

W okresie modernizacji zlikwidowano tkalnię jutową, a zakłady przemianowano na Częstochowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Częstochowie. W 1957 roku zakładom nadano imię Zygmunta Modzelewskiego. W latach 1966–1967 zakupiono maszyny z ZSRR, co umożliwiło dalszy rozwój produkcji.

Foto: Grzegorz Onyszko.

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Ceba” produkowały przędzę bawełnianą oraz tkaniny bawełniane – zarówno surowe, jak i gotowe. Niestety, w latach 1991–1994 zakład został zlikwidowany.

W XXI wieku w dawnych murach fabryki działa firma Polontex S.A. z Poraja, specjalizująca się w produkcji firan i obrusów.

Jeden z budynków wielorodzinnych robotniczych zakładów „La Czenstochovienne”. Foto: Grzegorz Onyszko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj