Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Pierwszy kościół wybudowano tu w 1550 roku. Początkowo był to kościół ewangelicki, jednak w 1623 roku został zabrany przez katolików. Po pożarze w 1884 roku został rozebrany i zastąpiony nowym, neogotyckim kościołem wzniesionym w latach 1885 – 87.

woj. dolnoślaskie, ziemia kłodzka,Nowa Ruda,

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Jest to duży, trzynawowy kościół halowy o długości około 72 metrów i szerokości 22 metrów. Bryła świątyni jest mocno rozczłonkowana z wydzielonym, wielobocznie zakończonym prezbiterium i jednakowo zamkniętymi nawami bocznymi. Wieża zwieńczona jest strzelistym hełmem, z narożnikowymi małymi hełmami-sterczynami. Na kalenicy dachu znajduje się bardzo smukła, czworokątna sygnatura. Wnętrze nakryte jest sklepieniami.Kościół posiada bardzo bogate detale ceglane w stylu neogotyckim (są to m.in. opaski okienne, portale, fryzy, przypory itp.). Wnętrze posiada bogate, jednolite wyposażenie w stylu neogotyckim, pochodzące z końca XIX wieku (są to drewniane, polichromowane ołtarze; drewniany prospekt organowy). Oprócz tego ze starej świątyni zachowały się: chrzcielnica z piaskowca datowana na XIII wiek, gotycka kamienna figura św. Krzysztofa z 1511 roku; gotycka, drewniana, polichromowana figurka Matki Bożej z XV w i późno gotycka figura św.Nepomucena z XVI wieku.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Kościół prarafialny, ewangelicki zbudowany do 1567 r. na terenie tzw. Górnego Miasta. W 1624 r. przejęty przez katolików. Zbarokizowany w latach 1659–1660. W XVIII i XIX w. wielokrotnie odnawiany. W 1884 r. zniszczony w pożarze. Decyzja o budowie nowego, większego kościoła, w związku z czym dokupione sąsiednie parcele przy ul. Kościelnej. Projekt wykonany przez Josepha Ebersa (*1845–†1923), architekta diecezji wrocławskiej, kształconego na Politechnice w Hanowerze. W latach 1886–1890 wzniesiony kościół trzynawowy, halowy z emporami, z rozbudowaną częścią prezbiterialną, transeptem oraz z asymetrycznie umieszczoną wieżą, dobrze wyeksponowaną od strony Włodzicy. Kościół utrzymany w stylu ceglanego neogotyku szkoły hanowerskiej, na wzorach z gotyku ceglanego i z gotyku katedralnego. Wystrój wnętrza uzupełniony dekoracyjną polichromią (1889, malarz Krachwitz z Ząbkowic) i witrażami (1890, pracownia Dr Quidmanna, malarz na szkle Dürk z Żytawy i malarz na szkle Redner z Wrocławia († 1907). Neogotyckie wyposażenie kościoła wykonane w latach ok. 1889–1914 przez J. Elsnera z Monachium, A. Wittiga z Nowej Rudy, Dorfa z Niwnic, warsztatu Schmidta z Lądka oraz F. Wagnera z Kłodzka. Polichromią niektórych ołtarzy zrealizowana przez malarza H. Richtera z Lądka. Po wzniesieniu kościoła stary cmentarz przy nim urządzony jako plac kościelny. Na jego terenie zbudowana w 1898 r. kaplica zbliżona formalnie do kościoła, a na pn.-zach. od kościoła wzniesione plebania i budynek gospodarczy. Wszystkie te trzy obiekty zaprojektowane zapewne również przez Josepha Ebersa.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Stopień zachowania obiektu jest dobry. Zabytek dostępny przez cały rok, możliwość zwiedzania wnętrza po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj