Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Pierwotna świątynia w tej lokalizacji istniała już w XI wieku, a od 1284 roku należała do franciszkanów. W XIII wieku dzięki fundacji księcia Henryka V Brzuchatego i wsparciu mieszczan wzniesiono murowany kościół.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kościół św. Jana Chrzciciela wyróżnia się monumentalną fasadą z dwoma wieżami oraz półkolistą absydą. Wnętrze ma formę halową z kaplicami bocznymi otwartymi do środka, co tworzy przestrzeń pełną światła i harmonii.

Wymiary świątyni imponują – długość 60 m, szerokość 30 m, a wysokość nawy sięga 25 m. Gotyckie prezbiterium, które pełniło funkcję nekropolii Piastów, harmonijnie łączy się z barokowym korpusem.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Legnicy to jeden z pełnych historii zabytków Dolnego Śląska. Zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku na miejscu wcześniejszej świątyni, przyciąga uwagę swoją monumentalną barokową architekturą, bogatym wyposażeniem i fascynującą historią sięgającą czasów średniowiecznych.

W XIV wieku książę Wacław I legnicki powiększył budowlę, a w XVI wieku przejęli ją protestanci, przekształcając w kościół grzebalny książąt legnicko-brzeskich.

W latach 1677–1679 księżna Ludwika Anhalcka, matka ostatniego Piasta śląskiego, Jerzego Wilhelma, przebudowała prezbiterium w mauzoleum rodziny książęcej. Po przekazaniu kościoła jezuitom w okresie kontrreformacji, w 1714 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni, zachowując jedynie gotyckie prezbiterium. Obecny kościół ukończono w 1727 roku, jednak już w 1744 roku runęła jego konstrukcja dachowa. Odbudowany w XIX wieku, służył jako kościół parafialny.

W XX wieku kościół przeszedł liczne remonty po zniszczeniach wojennych i pożarze w 1966 roku. Od 1947 roku jest zarządzany przez zakon franciszkanów, którzy przywrócili go do dawnej świetności.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Kościół kryje w sobie wyjątkowe dzieła sztuki sakralnej.

  • Ołtarz główny z lat 1880–1881, wykonany w stylu neorenesansowym, ozdobiony rzeźbami z XVIII wieku.
  • Ołtarze boczne, pochodzące z dawnych klasztorów bernardynów i benedyktynek w Legnicy.
  • Barokowa ambona z XVIII wieku oraz organy z 1858 roku.
  • Chrzcielnica z 1912 roku, zachwycająca finezją wykonania.

Gotyckie mauzoleum Piastów, będące częścią prezbiterium, jest miejscem spoczynku ostatnich książąt śląskich. Przebudowane przez Ludwikę Anhalcką, stanowi wyjątkowy przykład architektury sepulkralnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj