Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Zabytkowa, drewniana Chałupa zlokalizowana w miejscowości Kakonin w Gminie Bieliny pochodzi z połowy XIX wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Obiekt został zachowany w oryginalnym kształcie i jest to punkt muzealny. Wnętrze zostało odtworzone na podstawie badań etnograficznych, jak i źródeł archiwalnych. Składa się z trzech pomieszczeń: sień, izba i komora. Opisywany zabytkowy budynek znajduje się przy szlaku pieszym prowadzącym ze Świętej Katarzyny na Święty Krzyż. Zagospodarowanie terenu wokół Chałupy i stworzenie rekonstrukcji zabytkowej zagrody chłopskiej, w tym: wozowni, stodoły, portierni, sprawiło, że jest to teren jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. W miejscu zaaranżowanej przestrzeni organizowane są wydarzenia plenerowe, warsztaty. Chałupa w Kakoninie stanowi eksponat Muzeum Wsi Kieleckiej.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Zabytkową Chałupę wybudował Wojciech Samiec. Jego małżonką była mieszkanka Kakonina – Tekla Iwanówna. Wnętrze Chałupy odzwierciedla warunki bytowe średniozamożnej, ośmioosobowej rodziny rolniczej. Izbę ozdabiały tradycyjne wycinanki świętokrzyskie, bibułkowe kwiaty. Na ścianach widniały obrazy religijne. Tradycyjna architektura wiejska jest niezwykle cenna w kontekście krzewienia historii społeczno-kulturowej i poznawania zwyczajów.
Z miejscowością Kakonin związana jest Legenda o Zbóju Kaku, znanym jako zbójnik z Gór Świętokrzyskich. To opowieść o odwadze, sile charakteru, ale i dobroczynności. Z historią Zbója Kaka wiąże się budowa kościoła w Bielinach.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obiekt stanowi prawdziwe źródło historii. Gmina Bieliny i mieszkańcy dbają o systematyczne odtwarzanie znajdujących się we wnętrzu Chałupy eksponatów i rekwizytów, korzystając również z pamiątek posiadanych od pokoleń, w taki sposób, aby ukazać jej dawny charakter i wygląd.