Źródło: https://osadasredniowieczna.eu/swietokrzyska-zagroda-kultury-harmonia/ [dostęp: 12.12.2024]

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

22 kwietnia 2024 roku miało miejsce otwarcie Świętokrzyskiej Zagrody Kultury – Harmonii w Hucie Szklanej w Gminie Bieliny.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Świętokrzyska Zagroda Kultury – określana mianem „Harmonii” to atrakcja turystyczna, która została zaprojektowana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – ekspozycje są wyposażone w multimedia interaktywne, umożliwiające odwiedzającym zwiedzanie w znacznie bardziej aktywny i ciekawy sposób. Tematem wystawy jest XIX-wieczna wieś świętokrzyska. Życie codzienne mieszkańców, obrzędy i tradycje, zostały przedstawione w kontekście każdej pory roku. Okazałości wystawie dodają walory estetyczne i sensoryczne, oddziałujące na zmysły, przez co zwiedzający mają wrażenie przeniesienia się do opisywanej XIX-wiecznej rzeczywistości. Lokalizacja wystawy również jest bardzo atrakcyjna, w szczególności dla gości i turystów, gdyż w Hucie Szklanej znajduje się także Osada Średniowieczna, Karczma Świętokrzyska, stoiska z lokalnymi wyrobami i rękodziełem oraz szlak prowadzący na Łysą Górę i do Klasztoru na Świętym Krzyżu.

Źródło: https://osadasredniowieczna.eu/swietokrzyska-zagroda-kultury-harmonia/ [dostęp: 12.12.2024]

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Świętokrzyska Zagroda Kultury prezentuje dorobek wsi świętokrzyskiej i rozpowszechnia świętokrzyską tradycję i obyczaje. Przybliżenie tego, jak wyglądało życie mieszkańców wsi w XIX wieku z jednoczesnym wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań przy tworzeniu wystawy, sprawia, że zwiedzający z zainteresowaniem poznają świętokrzyską kulturę. Nawiązanie do „Harmonii”, odnosi się do zewnętrznego wyglądu budowli, jednak przede wszystkim odzwierciedla harmonię z naturą – stąd również koncepcja wystawy nawiązująca do czterech pór roku, gdyż to one nadawały tempo wiejskiemu życiu w XIX wieku.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

nie dotyczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj