Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1889, wraz z otwarciem linii kolejowej Opole – Namysłów
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Dziś przystanek osobowy, niegdyś stacja kolejowa z kilkoma torami i peronami. Budynek dworcowy zachowany w stanie dobrym, niezamieszkały. Wieża ciśnień, znajdująca się na przeciwko budynku dworca, świadczy o wadze stacji w czasach jej świetności. Dziś nieużywana, zabezpieczona przez eksploracją.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Została oddana do użytku 1 sierpnia 1889 r. przejeżdżały tędy pociągi w kierunku Opola i Namysłowa, obecnie kursują tutaj autobusy szynowe relacji Opole – Kluczbork. Jednak ze stacją kolejową w Jełowej związane jest wydarzenie, które wpłynęły na wojenne losy Polski
w czasie II wojny światowej. 12 września 1939 r. w Jellowej, która była ówcześnie terenem III Rzeszy miało miejsce spotkanie najwyższych dostojników nazistowskich, był tu Adolf Hitler, Joachim von Ribbentrop, gen. Wilhelm Keitel, adm. Wilhelm Canaris i płk Erwin Lahousen.
Na stacji stał pociąg przez 3 dni (9-11 września 1939 roku) gdzie odbyła się jedna z najmniej znanych konferencji wojennych III Rzeszy. Konferencja odbywająca się w super fortecy na szynach ,,America’’ potężnie opancerzonym pociągu z wagonami spełniającymi wszelkie
funkcje, od sal konferencyjnych po nieomal mieszkania sypialne. Pociąg mógł odeprzeć nalot lotniczy, gdyż w kilku miejscach miał zamontowane działka przeciwlotnicze. Stacja w Jełowej nie miała znaczenia militarnego i stała się światkiem tych wydarzeń historycznych.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Czynny przystanek kolejowy na trasie Opole – Kluczbork. Budynek dworcowy, jak i wieża ciśnień, zamknięty. Niemożliwa jest eksploracja.