Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Pomnik ku czci pomordowanych podczas II Wojny Światowej wzniesiono w 1968 roku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Kamienny pomnik zwieńczony jest rzeźbą orła z rozpostartymi skrzydłami. W centralnej części pionowej płyty kamiennej widnieją nazwiska ofiar oraz wiek, w którym zginęli oraz napis: „Zamordowani przez Niemców w Bielinach dnia 9 marca 1944 roku”. Pomnik znajduje się na wzniesieniu, przy drodze prowadzącej do Kościoła parafialnego w Bielinach.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Monumentalny pomnik upamiętnia zamordowanych 9 marca 1944 roku mieszkańców Bielin. Hitlerowcy w odwecie za nieudany atak Armii Krajowej Oddziału „Wybranieckich” dokonali egzekucji. Po okrutnym aresztowaniu ofiary zostały rozstrzelane, a następnie pochowane we wspólnej mogile. Pominik stanowi wyraz oddania hołdu oraz przypomina o tych tragicznych wydarzeniach z przeszłości. To źródło fundamentalne historii, wartości i edukacji.Na pomniku został wyryty napis: „Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”. Ofiary spoczywają na bielińskim cmentarzu parafialnym.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W marcu społeczność Gminy Bieliny upamiętnia rocznicę mordu na mieszkańcach Bielin. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym w Bielinach następuje złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.