Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
W 1999 roku w miejscowości Huta Szklana w Gminie Bieliny, u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego, został wybudowany staraniem księdza Peszkowskiego Pomnik Katyński Trzech Krzyży.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Pomnik stanowią trzy stalowe Krzyże z napisami: KATYŃ, CHARKÓW, MIEDNOJE. Na tablicy poniżej widnieje napis: PAMIĘCI POLAKÓW Z OBOZÓW KOZIELSK, OSTASZKÓW, STAROBIELSK, ZAMORDOWANYCH Z ROZKAZU STALINA W ROKU 1940 W KATYNIU, TWERZE, CHARKOWIE I INNYCH MIEJSCOWOŚCIACH GOLGOTY WSCHODU, WIECZNE ODPOCZYWANIE, RACZ IM DAĆ PANIE.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Trzy Krzyże Katyńskie to symbol tragedii, która miała miejsce w 1940 roku. Miejscowości wypisane na Krzyżach odpowiadają miejscom, w których zostały odkryte masowe groby Polaków. Polscy jeńcy osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz więzieniach na Ukrainie i Białorusi, decyzją władz ZSRR zostali wymordowani. To symbol upamiętnienia zbrodni sowieckiej na obywatelach Polski. Trzy Krzyże Katyńskie zlokalizowany w Hucie Szklanej, nazwany jest „Świętokrzyską Golgotą Wschodu”. Mieści się w symbolicznym miejscu, gdyż znajduje się przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i u podnóża Klasztoru na Świętym Krzyżu – najstarszego Sanktuarium w Polsce.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Wiosną odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele lokalnej społeczności, mieszkańcy Gminy Bieliny, władze samorzadowe, parlamentarzyści, uczniowie szkół, a także przedstawiciele Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”.