Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Akt potwierdzający uroczyście rozpoczęcie budowy kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach podpisał biskup krakowski Jakub Zadzik 30 października 1637 roku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Kościół znajduje się na wzgórzu we wschodniej części Bielin. To przykład architektury baroku. Świątynia jest zbudowana z kamienia i cegły. Element fasdy zachodniej stanowią figury św. Pawła i św. Piotra. Wewnątrz w samym centrum w ołtarzu głównym znajduje się obraz olejny św. Rodziny z ok. połowy XVII wieku. W ołtarzach bocznych została umieszczona Madonna z Dzieciątkiem oraz obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. Przy Kościele znajduje się drewniana kapliczka św. Rozalii. Dzwonnica z połowy XIX wieku jest zlokalizowana po stronie południowo-zachodniej. Kościół wraz z ogrodzeniem i cmentarzem wokół Kościoła jest wpisany do rejestru zabytków.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Bieliny pierwotnie należały do parafii świętego Michała Archanioła w Daleszycach. W 1637 roku na prośbę mieszkańców Bielin i Krzysztofa Jóźwika – właściciela huty szkła w Kakoninie, biskup Jakub Zadzik podpisał akt erekcyjny Kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Budowa Kościoła trwała niecałe sześć lat i został on konsekrowany przez biskupa krakowskiego Tomasz Oborskiego 14 czerwca 1643 roku. W kwietniu 1657 roku Kościół został splądrowany przez żołdaków Rakoczego. Został w tym czasie zamordowany ówczesny proboszcz parafii – Jan Słopiecki. W prezbiterium Kościoła znajduje się tablica informująca o tym tragicznym wydarzeniu.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Kościół na nowo został otynkowany i pomalowany, założono nowe okna, odnowiono ołtarz, tabernakulum, stacje drogi krzyżowej w 2006 roku. Prace wykonano w ramach projektu: „Renowacja Zabytków i Budowa Infrastruktury Wokół Świętego Krzyża” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ZPORR. W 2025 roku planowana jest realizacja kolejnych prac związanych z renowacją Kościoła Parafialnego.