Kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza w Istebnej z 1794 r.
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Istebnej. Wybudowany w latach 1792 – 1794 zastąpił on pierwotną drewnianą świątynię, która ze względu na swe niewielkie gabaryty szybko przestała wystarczać wszystkim chętnym do uczestnictwa w mszach i nabożeństwach. Przybyły do Istebnej w roku 1779 ks. Jerzy Kubin podjął się niełatwego dzieła budowy nowego kościoła. Wysiłek ten poważnie nadwątlił zdrowie kapłana prowadząc do jego choroby i śmierci. Budowę ukończył jego następca – pierwszy proboszcz istebniańskiej parafii ks. Jan Putzek.
Oszczędna w architektonicznych ozdobnikach bryła murowanej świątyni utrzymana jest w tzw. stylu józefińskim. Kryje ona w sobie wielobarwne, ciekawe wnętrze, którego wystrój
w znacznej mierze powstał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy to dwaj mieszkający w Istebnej artyści Jan Wałach oraz Ludwik Konarzewski senior na zlecenie ks. Emanuela Grima podjęli się wykonania nowej aranżacji wnętrza istebniańskiego Domu Bożego. Owocem ich współpracy są imponujące polichromie okrywające sklepienie, chór, a częściowo także ściany obiektu sakralnego. Znajdziemy tu nie tylko, co oczywiste odwołania do scen i postaci z Pisma Świętego, ale także wiele motywów regionalnych i historycznych.
Pierwszym kościołem w Istebnej była niewielka drewniana świątynia powstała w roku 1720
z inicjatywy jezuickiego misjonarza Leopolda Tempesa oraz ówczesnego wójta Jana Burego. Podobnie, jak ta współczesna nosiła ona wezwanie Dobrego Pasterza. Wybudowali ją miejscowi cieśle, rzemieślnicy z Jabłonkowa oraz żołnierze z Wielkich Szańców z Mostów Jabłonkowskich.
Kościółek rozebrano, gdy stał się dla wiernych zbyt mały, a w pobliżu powstała już nowa świątynia. Od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku w jego miejscu stoi Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Zakupiona przez ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Minstera, jako upamiętnienie poświęcenia pierwszej istebniańskiej kaplicy, które miało miejsce 8 grudnia 1720 roku.
Kościół posiada pięknie rzeźbiony ołtarz główny, ambonę, chrzcielnicę, balaski oraz niezwykle charakterystyczne trony – biskupi i prezydencki, wszystkie te elementy dłuta Ludwika Konarzewskiego seniora oraz młodych artystów kształcących się pod jego okiem. Stół ołtarzowy, który powstał po Soborze Watykańskim II jest już dziełem młodszego przedstawiciela rodu Konarzewskich – Ludwika juniora, któremu też zawdzięczmy umieszczone współcześnie w nastawie ołtarza głównego rzeźby apostołów. Obraz przedstawiający Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza jest dziełem Jana Wałacha.
www.dobrypasterz-istebna.pl
43-470 Istebna 67