Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Koniakowska koronka ma już ponad 100-letnia historię.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonka. Technika jest niepowtarzalna i koniakowskich koronek nie spotkamy w innych regionach Polski ani świata.

Wyjątkowość Koronek Koniakowskich polega na niestosowaniu wzorników. Dzięki temu, każdy projekt jest unikatowy i wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem, a jego forma oraz mnogość elementów zależy wyłącznie od wyobraźni koronkarki.

Koronczarki z Koniakowa „heklowały” dla wielkich osobistości m.in. dla królowej belgijskiej w 1962 r., dla papieża Jana XXIII w 1963 r., dla papieża Pawła VI w 1966, dla papieża Jana Pawła II, dla królowej angielskiej Elżbiety II, dla prezydentów Polski, licznych gwiazd Beyonce, Lady Gagi, Britnay Spears, czy dla wielu projektantów mody jak Arkadius, Christian Dior, Louis Vuitton, Rei Kawakubo – czytamy na stronie internetowej Centrum Koronki Koniakowskiej.

Dawniej kobiety dziergały koronki na własny użytek, później stało się to ich źródłem dochodu. Sprzedawano ręcznie robione serwety, obrusy, a nawet suknie ślubne. Z biegiem czasu rękodzieło straciło na wartości i koniakowska koronka nie cieszyła się już takim zainteresowaniem. Było tak do czasu głośnej afery o koronkowe stringi. Nie da się wskazać, kto jako pierwszy wpadł na pomysł, aby przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycyjną technikę koniakowskiej koronki wykorzystać do tworzenia damskiej bielizny.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku. Ten sposób szydełkowania nie jest stosowany w żadnym innym miejscu na świecie. Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski mieszka ok 700 koronczarek, które do dziś wyheklowały swoje dzieła dla takich osobistości jak papież Jan Paweł II, królowa angielskia Elżbieta II, czy japońska projektantka Rei Kawakubo (Comme de Gargons)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj