Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Kapliczka Świętego Mikołaja została wzniesiona w 1876 roku. Ze względu na zniszczenie w wyniku pożaru, została odbudowana w 1996 roku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Drewniana Kapliczka, zdobiona prostymi detalami znajduje się w Świętokrzyskim Parku Narodowym, w miejscu nazywanym Przełęczą Świętego Mikołaja. To miejsce przy czerwonym szlaku turystycznym między Świętą Katarzyną a Świętym Krzyżem. To przykład małej infrastruktury sakralnej. We wnętrzu Kapliczki znajduje się figura Świętego Mikołaja.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Kapliczka nosi nazwę Świętego Mikołaja, gdyż zgodnie z polską tradycją strzeże on od wilków, które zamieszkują Puszczę Jodłową. Zgodnie z ludowymi przekonaniami wierzono, że modlitwa do Świętego Mikołaja zapewni bezpieczeństwo przed zwierzyną szukającą pożywienia i innymi zagrożeniami. To miejsce odwiedzane przez turystów wędrujących po Górach Świętokrzyskich, będące przykładem budownictwa sakralnego w regionie świętokrzyskim. Zgodnie z tradycją, postać Świętego Mikołaja charakteryzuje okazywanie pomocy osobom potrzebującym, ubogim.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obecnie Kapliczka Świętego Mikołaja jest stale odnawiana przez Świętokrzyski Park Narodowy. Ostatni remont został przeprowadzony w 2022 roku, sfinansowany ze środków Gminy Bieliny.