Wybudowana w 1923 r. kaplica jest wpisana do rejestru zabytków.

Posiadająca konstrukcję zrębową zabytkowa kapliczka wzniesiona została w 1923 r., jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Ural – rodziny Ludwika Konarzewskiego – absolwenta krakowskiej ASP, malarza, rzeźbiarza i pedagoga. Obiekt ten jest jedyną pozostałością po „Buczniku” – kompleksie drewnianych zabudowań zaprojektowanych i wybudowanych tu przez artystę w okresie międzywojennym, a zniszczonych podczas hitlerowskiej okupacji.

Prosta nawa kończy się trójbocznym prezbiterium. Do środka wchodzi się przez niewielki ganek. Dwuspadowy dach pokryty jest gontem, a sygnaturkę wieńczy stożkowy hełm. Kaplica jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej, czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (zwłaszcza beskidzkiego). Formę architektoniczną kaplicy, a także wygląd wnętrza zaprojektował jej fundator. Ołtarz wyrzeźbiony osobiście przez artystę w drewnie lipowym, stanowi formę tryptyku ujętego w oprawę nawiązującą do form miejscowego budownictwa i sztuki zdobniczej. W ołtarzu ukazany jest w sposób symboliczny i w konwencji apoteozy, Śląsk Cieszyński. Skrzydło lewe przedstawia górnika z bryłą węgla w rękach, nawiązując do znajdujących się obecnie w Czechach terenów Zagłębia Karwińsko-Ostrawskiego. Skrzydło prawe – z góralką śląską trzymającą sierp, symbolizuje tereny rolnicze pozostałe po polskiej stronie granicy. Ukazana zaś w środkowej części tryptyku Matka Boża Częstochowska o twarzy wzorowanej na rysach małżonki artysty – Jadwigi z d. Wałach unosi się na obłoku ponad wieżą zamku Piastów Cieszyńskich, ukazując Cieszyn, jako stolicę regionu. Znajdujący się poniżej tryptyku fryz z owieczkami przypomina o dającym niegdyś utrzymanie tutejszym mieszkańcom pasterstwie. W szczycie ołtarza krzyż, a pod nim orzeł w koronie – rodzinna legenda głosi, iż nawet podczas wojny nie był zdjęty, bowiem chcącym go usunąć hitlerowcom powiedziano, że to Duch Święty.

Starannie rzeźbiony klęcznik zrobiony został przez Ludwika seniora dla jego małżonki Jadwigi, która często przychodziła się tu modlić. W kaplicy zachowało się kilka eksponatów z ok. sześciuset, jakie znajdowały się w rozgrabionym podczas II wojny światowej prywatnym muzeum Konarzewskich. Zobaczymy tu XIX – wieczny,pochodzący z prowincjonalnego warsztatuobraz przedstawiający św. Antoniego oraz wizerunek św. Kajetana (szkoła hiszpańska, XIX lub XVIII w.), a także kilka rzeźb nieznanego autorstwa.

Zwiedzanie indywidualne i grupowe po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Istebna Bucznik 596

Tel.: +48 33855 75 09; +48 33 855 65 29; +48 506 444 211

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj