Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny został zorganizowany po raz pierwszy w 2003 rok. Wydarzenie od wielu lat stanowi przestrzeń prezentacji dorobku artystycznego i folklorystycznego lokalnych twórców, a tym samym kultywowania tradycji Gminy Bieliny.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Mieszkańcy Gminy Bieliny – zespoły, wokaliści, tancerze, uczniowie szkół – prezentują swoje talenty na scenie. Podczas uroczystości wręczane są stypendia im. J.M. Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ks. prof. Karola Teligi dla najzdolniejszej młodzieży szkolnej z Gminy Bieliny. Tematyka wystąpień artystycznych nawiązuje w szczególności do zakorzenionych w bielińskiej kulturze tradycji, piękna obyczajowości i miłości do ojczyzny. W trakcie Dnia Kultury i Tradycji odbywa się degustacja regionalnych potraw oraz prezentacja rękodzieła. Wydarzenie to integruje bielińską społeczność lokalną i podkreśla znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny symbolizuje dbałość o wartości kulturowe i rodzime tradycje Gminy Bieliny. To przejaw pielęgnowania lokalnych wartości i przekazywania regionalnego dziedzictwa młodszym pokoleniom. Wydarzenie ma na celu promocję dorobku historycznego i artystycznego Gminy Bieliny. Mieszkańcy prezentując muzykę ludową i taniec, ale również tradycyjne potrawy, popularyzują lokalne zwyczaje. Dzień Kultury i Tradycji podkreśla również istotę patriotyzmu i utożsamiania się z bielińską społecznością.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W 2024 roku odbył się XX Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny. Mieszkańcy kultywują tradycję związaną z obchodami lokalnego święta. Tegoroczne wydarzenie miało również wymiar patriotyczny, związany z obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.