Fot. Patrycja Majcher


Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

 1782 rok


Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Figura św. Stanisława Męczennika z Piotrowinem w Widuchowej koło Buska-Zdroju to cenny zabytek rzeźby sakralnej, który stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu. Jest to jeden z wielu pomników związanych z kultem św. Stanisława, patrona Polski, który jest szczególnie czczony w regionach Małopolski i Świętokrzyskiego.

Figura została wykonana z wapienia pińczowskiego, który jest typowy dla regionu Buska-Zdroju i okolic Pińczowa. Wapień pińczowski jest kamieniem o wysokiej twardości i trwałości, co sprawia, że rzeźby wykonane z tego materiału są odporne na działanie warunków atmosferycznych i zachowują swoje właściwości przez długie lata.

Fot. Patrycja Majcher


Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Św. Stanisław Męczennik, biskup i patron Polski, przedstawiony jest w klasycznej postaci biskupa w tradycyjnym stroju liturgicznym. Figura ukazuje św. Stanisława w pełnej godności biskupa, często w mitrze i z pastorałem, co jest typowe dla przedstawień tego świętego. Wizerunek św. Stanisława w sztuce sakralnej zazwyczaj ukazuje go w akcie męczeństwa, ale w przypadku tej figury szczególną uwagę zwraca jej precyzyjne wykonanie, a także wyraz twarzy, który może oddawać zarówno pobożność, jak i męczeństwo.

Fot. Patrycja Majcher

Historia Widuchowej sięga średniowiecza, a sama wieś miała swoje korzenie w czasach wczesnośredniowiecznych. Zgodnie z zapisami historycznymi, już w XIV wieku Widuchowa była znana, a w późniejszych wiekach miejscowość stawała się częścią majątków należących do szlacheckich rodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj