Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Układ rynku średniowieczny, budynki wzniesione na przełomie XIX/XX w.

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Krasnystaw, 2023

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Ulice prostopadłe i równoległe do pierzei rynkowych tworzą regularny układ kwaterowo-szachownicowy, charakterystyczny dla średniowiecznych układów urbanistycznych małych miast. Zabudowa zwarta, w większości starym zrębie z zachowaniem dawnego układu wąskich działek. Domy dwu- i trzykondygnacyjne, podpiwniczone dwu- i trzytraktowe. Wnętrza przebudowane, w niektórych pomieszczeniach zachowane sklepienia kolebkowe z lunetami, kolebkowo-krzyżowe i koszowe. Elewacje o charakterze późnobarokowym, klasycystyczne oraz bez wyraźnych cech stylowych. W obrębie rynku znajduje się: ratusz, Dom Sejmiku Krasnostawskiego (siedziba władz miejskich), fontanna, pomniki: z brązu Stanisława Bojarczuka; granitowy poświęcony żołnierzom i partyzantom poległym w walce oraz osobom cywilnym pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945, jak też klon jesionolistny „klęczące drzewo”.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Na przełomie XIX/XX w. klasyczny rynek zaczął przybierać postać skweru za sprawą nasadzeń drzew. Podczas działań wojennych w 1914 r. szczególnie mocno ucierpiało centrum Krasnegostawu. Zniszczeniu uległa zachodnia i południowa (wraz z ratuszem) pierzeja rynku oraz domy w bliskim sąsiedztwie kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego. Pociski w dużej mierze oszczędziły za to kamienice położone przy pierzejach północnej i zachodniej. Po odzyskaniu niepodległości prace nad odbudową trwały latami. Odbudowano kamienice, ratusz oraz zniszczony gmach zakupiony przez powiat, który po remoncie (wg projektu Jerzego Siennickiego) stał się siedzibą Sejmiku Krasnostawskiego. W 1986 r. rozebrana została kamienica Jaślikowskich (po wojnie siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego) przez co rynek został dodatkowo „otwarty” w miejscu styku północnej i wschodniej pierzei. W 2007 r. została przeprowadzona „Rewitalizacja przestrzeni rynku miejskiego w historycznej zabudowie – Krasnystaw”. Zasadnicze prace polegały na przebudowie nawierzchni, przyległych chodników i uliczek, uporządkowanie zieleni, przebudowę fontanny oraz budowę punktów informacji turystycznej i kulturalnej. W ramach przebudowy rynku przeprowadzono badania archeologiczne, w trakcie których odkryte zostały fundamenty starego ratusza, wzniesionego prawdopodobnie pod koniec XVI w. a zniszczonego podczas pożaru miasta w 1811 r. Zarys fundamentów starego magistratu został odtworzony w formie ok. 40 cm muru z kamienia wapiennego. W 2011 r. TBS rozpoczął realizację projektu odbudowy kwartału, w którym znajdowała się m.in. wspomniana kamienica Jaślikowskich. Projekt zakończył się sukcesem w 2021 r. W 2019 r. rozebrana została „kamienica z oficynami” położona przy wylocie ul. Jezuickiej. Budynek ten praktycznie od pożaru w 1986 r. stał nieużytkowany. Aktualnie w tym miejscu powstał utwardzony plac.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Miejsce reprezentacyjne miasta, gdzie odbywają się uroczystości państwowe czy imprezy kulturalne, jak np. „Chmielaki Krasnostawskie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj