Nazwa Gminnego Cudu Regionu –

Dwór Urbańskich h. Nieczuja w Nowogródku i pozostałości po majątku i parku, zabudowaniach gospodarczych

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Nowogródek to miejscowość zasiedlona dosyć wcześnie z racji bliskości Wisły ale dopiero XIX wiek spowodował powstanie tam silnego ośrodka ziemiańskiego Urbańskich h. Nieczuja. Dworek powstał na przełomie wieków XIX i XX.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kompleks w Nowogródku jest nad Wisła, zachował się dworek i część zabudowań podworskich, resztka parku. Zachowały się także czworaki i budynek rządcy. Jest to niezmiernie atrakcyjny teren pod kątem widokowym, wystarczy zejść nad Wisłę i jest widok na Nieszawę i prom.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Miejscowość Nowogródek była prawdopodobnie grodziskiem przy Wiśle a na pewno miejscem przepraw na drugą stronę Wisły. Ubogie ziemie spowodowały nieco mały charakter zaludnienia, tylko Wisła z jej bogactwem ryb dawała dodatkowe źródło utrzymania i kontakt zza Wisły z miasteczkiem Nieszawą. XX wiek i intensywna gospodarka leśna spowodowały rozwój miejscowości, Dwór Urbańskich powstał już w XIX wieku a właściciel prawie 1,5 tysiąca lasu i ziemi (ubogiej) Jan Urbański był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Został ciężko ranny w wątrobę i jego koń Baśka wyniósł go z pola bitwy. Po powrocie do zdrowia wprowadził znaczące zmiany w gospodarowaniu, prowadził sadownictwo i ogrodnictwo, zasiewy przemysłowe warzyw, sprowadzał owce. Niestety po jego śmierci po kilku latach zmarła żona- wykształcona profesjonalnie malarka i gospodarowała córka, która nie pojechała na „spotkanie Niemców z ziemianami” w Lipnie i dzięki temu przeżyła. Majątkiem gospodarowali Niemcy a po wojnie go znacjonalizowano i włączono do SHRO Steklin. Po 1991 roku było tu bardzo pokrzywdzone popegeerowskie środowisko bezrobotnych. Teraz powoli się reaktywuje.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Niestety lata zaniedbań po II wojnie światowej, kiedy Nowogródek wszedł do kompleksu PGR a właściwie SHRO Steklin doprowadziły do dewastacji zabudowań. Dodatkowo w okresie transformacji doszło do dalszych dewastacji. Tylko odnowienie dworku przez nowych właścicieli nadaje znów trochę blasku budynkowi. Podobnie przejęte i wykupione domy podworskie ( i popegeerowskie) trochę odzyskały świetności. Obok jest plac zabaw i boisko oraz wiata -miejsce sołeckich i szerszych spotkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj