Ołtarz barokowy z obrazem MB Czernikowskiej (śnieżnej) typu hodigitria w trybowanej sukience.

Nazwa Gminnego Cudu Regionu – Gotycki kościół z XIV wieku w Czernikowie z wnętrzem pełnym baroku

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Kościół ma datę erygowania 1370 ale główna budowa była pewnie po bitwie pod Grunwaldem w XV wieku. W XVI i XVII jest remontowany , mocno przebudowany ( o transept z dwóch kaplic i zakrystii oraz wydłużenie prezbiterium na wschód)

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja jest murowany z cegły gotyckiej o różnym stopniu wypalenia. Kościł był regotyzowany w 1966 roku i ma wiele cech gotyku (cegła, układ wendyjski cegieł, portal z ostrym łukiem trójuskokowy, blendy, szkarpy, sklepienie krzyżowe w kruchcie) . Wnętrze natomiast ma barokowe i nawiązujące do baroku. Tak więc z zewnątrz jest perełką gotycką (taki prowincjonalny gotyk na dotyk) i jest główną wizytówką Czernikowa.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu [min. 500 znaków]

Kościół został erygowany w 1370 w roku śmierci Kazimierza Wielkiego. Nie był to jednak czas sprzyjający do budowy. Budowniczym był biskup płocki w XZV wieku. Legenda o powstaniu Czernikowa opowiada albo o pasterczyku z zagubioną w czyżniach owieczką. Tymczasem Czernikowo istniało już co najmniej w 1309 roku , kiedy to biskup płocki Jan Wysoki włączył wsie Obrowo i Łążyn do parafii Czernikowo. Kościół natomiast powstał jako gotycki ale w następnych wiekach zmieniano jego konstrukcję dachową aż w końcu gotyk tylko pozostał w cegle i elementach dekoracyjnych. Natomiast we wnętrzu od XVII wieku możemy podziwiać ołtarz MB z dzieciątkiem Jezus. W tym duchu wymalowano sufit i ściany boczne.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Kościół jest dobrze zachowany, wielokrotnie odnawiany, malowany, ma wymieniana blachę, wewnątrz odbyły się remonty ołtarza głównego i bocznych. W ołtarzu głównym jest obraz Matki Boskiej Czernikowskiej jeszcze w XIX wieku otoczony kultem o czym świadczą wota (których było 130). Utrzymuje się jeszcze tradycja odpustu na św. Bartłomieja 24 sierpnia ( i skromniejsza na 8 sierpnia- tu konkurencja MB Skępskiej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj