Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
2022 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Wydarzenie kulturalno-rozrywkowe o charakterze pikniku historycznego, „Festiwal Szlachecki – Urodziny Michała”, ma na celu przybliżenie najważniejszej postaci w historii Rokitna Szlacheckiego – Michała Poleskiego, który urodził się 17 czerwca 1839 roku w tej miejscowości. Michał Poleski, wszechstronnie wykształcony botanik i patriota, był synem hrabiego Józefa Poleskiego i hrabianki Ludwiki Szembek, właścicieli Rokitna Szlacheckiego oraz Włodowic.
Urodziny Michała, fot. Bogusław Serzysko
Podczas festiwalu w Rokitnie organizowane są konkursy kulinarne, w tym na najlepszy „bigos szlachecki”, degustacje dziczyzny oraz potraw regionalnych. Prezentowane są stroje i tańce szlacheckie, a także odbywają się gry, zabawy, prezentacje oraz występy muzyczne na scenie. W postać Michała Poleskiego wciela się wybrana osoba, która towarzyszy uczestnikom wydarzenia.
Urodziny Michała, fot. Bogusław Serzysko
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Michał Antoni Kazimierz Poleski herbu Poraj (ur. 1839 w Rokitnie Szlacheckim, zm. 1917 w Warszawie) był wybitnym patriotą, botanikiem oraz właścicielem dóbr Rokitno Szlacheckie i Włodowice. W 1830 roku właścicielem Włodowic został hrabia Ignacy Szembek. Jego córka, Ludwika, wyszła za mąż za Józefa Polskiego, z którym osiedliła się w pobliskim Rokitnie Szlacheckim. To tam, w 1839 roku, urodził się Michał Poleski.
W 1861 roku Michał ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie, a następnie rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie w Heidelbergu. Po wybuchu powstania styczniowego podjął decyzję o przerwaniu nauki i czynnej walce w powstaniu. Uczestniczył w bitwie pod Kuźnicą Masłońską w marcu 1863 roku. Po upadku powstania, po rozbiciu oddziałów powstańczych, został pojmany i osadzony w Cytadeli Warszawskiej. Dzięki zabiegom rodziny udało mu się odzyskać wolność, co pozwoliło mu kontynuować studia na paryskiej Sorbonie.
Urodziny Michała w Rokitnie Szlacheckim, 2024 r. , fot. Bogusław Serzysko
Michał Antoni Kazimierz Poleski herbu Poraj (fotografia w środku), fot. arch. Życie Pabianic, 2020.04.30
Około 1870 roku Michał Poleski powrócił do kraju i osiedlił się we Włodowicach, w pałacu należącym do rodziny. Założył tam prywatną szkołę agronomiczną, która została wyposażona w nowoczesne laboratoria chemiczne i fizyczne, bibliotekę naukową oraz kolekcję zbiorów przyrodniczych. Biblioteka liczyła 10 woluminów cennych dokumentów, a także zbiór minerałów oraz okazów flory.
Po śmierci rodziców Poleski opuścił Włodowice i przeniósł się do Rokitna Szlacheckiego, gdzie rozpoczął rozbudowę rodzinnej siedziby. Do drewnianego dworu z końca XVIII wieku dobudował nową murowaną część w stylu neogotyckim. Do dworu przeniesiono bibliotekę oraz zbiory pamiątek narodowych, dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Na terenie rodzinnych posiadłości uruchomił kopalnie węgla brunatnego oraz rudy żelaza. Tuż po wybuchu I wojny światowej rodzina Poleskich wyjechała do Warszawy. Michał Poleski zmarł w stolicy w 1917 roku
i został pochowany na warszawskich Powązkach.
Urodziny Michała w Rokitnie Szlacheckim, 2024 r. , fot. Bogusław Serzysko
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Dzięki Sołectwu Rokitna Szlacheckiego oraz partnerowi wydarzenia, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Łazach, pielęgnowana jest wiedza i pamięć o najwybitniejszej postaci związanej z Rokitnem Szlacheckim. Trzy dotychczasowe edycje wydarzenia sprawiły, że na stałe wpisało się ono w kalendarz imprez kulturalno-rozrywkowych powiatu zawierciańskiego oraz gminy Łazy, a jego przyszłość rysuje się obiecująco.
Urodziny Michała w Rokitnie Szlacheckim, 2024 r. , fot. Bogusław Serzysko