Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
2020 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Dalidówka to serowarnia znajdująca się w Niegowonicach, w gminie Łazy, w województwie śląskim. Początkowo rozpoczęła działalność jako małe gospodarstwo zajmujące się hodowlą kóz, a z czasem rozszerzyła hodowlę o krowy rasy jersey. Dzięki temu oferta serowarni jest bardzo różnorodna – obejmuje sery kozie i krowie (zarówno świeże, jak i dojrzewające), jogurty, mleko oraz masło. Właścicielem i pomysłodawcą powstania serowarni jest pan Jakub Wątor. Impuls do zajęcia się rzemieślniczym wytwarzaniem serów i przetworów z mleka pochodził od babci, która dawniej trudniła się podobnym zajęciem. Jakub Wątor korzysta również z babcinych sprawdzonych przepisów.
Jakub Wątor, założyciel i jedyny pracownik Dalidówki, oraz sery wytwarzane z mleka pozyskiwanego z hodowli własnych kóz i krów, fot. archiwum Dalidówki
Nagrody i wyróżnienia: Najważniejszą nagrodą serowarni Dalidówka jest Perła 2023 za Niegowonickie Kulki Twarogowe z czosnkiem niedźwiedzim. Nagroda ta przyznawana jest w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za najlepsze regionalne produkty żywnościowe. Otrzymanie tej nagrody świadczy o najwyższej jakości produktów oraz kultywowaniu lokalnych tradycji.
W 2023 roku masło Laryskowe zdobyło wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dalidówka została również wyróżniona nagrodą Najlepszego Produktu Rękodzielniczego na 6 Międzynarodowej Wystawie Produktów Regionalnych w Ustroniu dla kozich kostek oraz nagrodę specjalną w kategorii produkt od Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Poza tym, Dalidówka cieszy się uznaniem wśród miłośników serów rzemieślniczych i bierze udział w lokalnych festiwalach oraz targach serowarskich.
Tradycyjne wyroby serowarskie z Dalidówki, fot. archiwum Dalidówki
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Dalidówka została założona w czerwcu 2020 roku z myślą o hodowli kilku kóz. Z czasem stado powiększyło się, dołączając również krowy rasy jersey. Produkowane są różne rodzaje serów – od świeżych po dojrzewające. Nazwa Dalidówka pochodzi od imienia pierwszej kozy, Dalidy.
Na koncie serowarni znajduje się kilka nagród, ale najważniejsza z nich to Perła 2023 za Niegowonickie Kulki Twarogowe z czosnkiem niedźwiedzim. Dalidówka, jako producent naturalnych produktów mlecznych, wytwarzanych z dużą starannością i według tradycyjnych receptur, znakomicie wpisuje się w dziedzictwo kulinarne regionu. Dodatkowym atutem jest pełna kontrola nad całym procesem produkcji – począwszy od hodowli zwierząt, przez sposób ich żywienia, aż po nadzór nad pozyskaniem surowca mlecznego i jego przetworzeniem
w tradycyjnym procesie z dodatkiem naturalnych składników.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
bardzo dobry