Rozległy kompleks łąk, rozciągający się od ulicy Kosiarzy, przeważają dobrze wykształcone łąki wyczyńcowe (łąki zalewowe z dominacją wyczyńca łąkowego). W środkowej części kompleksu łąkowego, rozciągają się na znacznej powierzchni wilgotne łąki ostrożeniowe. Są one dobrze wykształcone, mają bujną ruń i bogaty skład florystyczny.
Obok dominującego i charakterystycznego dla zespołu ostrożenia łąkowego licznie występują gatunki charakterystyczne: trzęślica modra, chaber łąkowy, groszek łąkowy, kłosówka wełnista, drżączka średnia, rajgras wyniosły, kostrzewa czerwona, tomka wonna, krwiściąg lekarski, wiązówka błotna i wiechlina łąkowa.
Temu zbiorowisku towarzyszą także różne szuwary: szerokopałkowy, turzycy zaostrzonej i mozgi trzcinowatej. Także w pobliżu, występuje rozległa łąka wyczyńcowa, z kniecią błotną i chronionym storczykiem – kukułką szerokolistną.
Łąki są miejscem występowania wielu zagrożonych wyginięciem zwierząt, takich jak derkacz, przepiórka, rycyk i czajka. Obecnie łąka ostrożeniowa jest zbiorowiskiem, wskutek zmian w kulturze rolnej, zagrożonym w swej egzystencji. Są duże zakusy na łąki przez deweloperów chcących tu wybudować osiedla. Jest plan utworzenia na tym terenie częstochowskiego ogrodu botanicznego.