Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Pan Józef Kuciak tworzy kolekcję zabytków ruchomych od 1977 r. i stale ją powiększa.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Kolekcja zabytków ruchomych znajduje się w domu właściciela – Pana Józefa Kuciaka – w miejscowości Wielkie Wierzno, w gminie Frombork, pod numerem domu 33. Zbiór składa się z około 2000 eksponatów. Większość eksponatów można oglądać w domu Pana Kuciaka. Wśród nich znajdują się m.in.: dzwonki, butelki, żelazka, bagnety, młynki do pieprzu i kawy, porcelana, garnki, wagi, krucyfiksy oraz narzędzia wykorzystywane przy pracach w polu i do produkcji jedzenia.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Kolekcja tworzona przez Józefa Kuciaka powstaje od 1977 roku i jest jednym z większych prywatnych zbiorów w regionie. Kolekcja jest udostępniana dla zwiedzających, których odwiedziny dokumentowane są w kronice.
Kolekcja Zabytków Ruchomych posiada wartość naukową i historyczną. O wartości kolekcji stanowi fakt, iż niektóre z wchodzących w jej skład zabytków są wytworami techniki, czyli urządzeniami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej. Są one charakterystyczne dla dawnych form gospodarki, dokumentując poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego oraz postępu technologicznego. Ponadto zabytki militarne, będące także elementem kolekcji, są pamiątkami ważnych wydarzeń historycznych, między innymi II Wojny Światowej. Na wysoką wartość kolekcji wpływa również wiek zabytków wchodzących w jej skład, z których część pochodzi z okresu końca XIX i początku XX wieku. Duża część kolekcji posiada także wartość etnograficzną – w jej skład wchodzą zabytki materialnej kultury ludowej.
Decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie z dnia 31.08.2004 r. Kolekcja Zabytków Ruchomych została wpisana do rejestru zabytków województwa Warmińsko-Mazurskiego. Numer wpisu do rejestru zabytków to B-257.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Eksponaty, które wchodzą w skład kolekcji są zachowane w stanie bardzo dobrym i dobrym. Pan Józef przyjmując gości przekazuje im swoją wiedzę dotyczącą eksponatów. Kolekcja jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i mieszkańców gminy Frombork.