nagranie Oli Baranowskiej

Zachowane wnętrze chaty włęckiej z przełomu XIX i XX wieku

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Film prezentuje wnętrze chaty z XIX wieku z wyposażeniem z przełomu wieków, głownie z XX wieku. Stan pieca w kuchni i pieca w pokoju oraz wszystkich mebli a także obrazów jest doskonale zachowany i częściowo odnawiany.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Chata drewniana, kryta strzecha (po nieudanych próbach powtórki kryta eurofalą), wnętrze doskonale zachowane, uzupełniane o elementy zakupione lub pozyskane, także te późniejsze powojenne.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Chata powstała w XIX wieku i część wyposażenia pochodzi z tego okresu ale najwięcej z XX wieku. Jest to jedna z chat miejscowości Włęcz (obecnie w sołectwie Pokrzywno) w gminie Czernikowo. Sam Włęcz leży nad Wisłą a konkretnie nad Starorzeczem czyli nad Martwą Wisłą w pobliżu pełnej endemicznej roślinności wyspy na Wiśle o nazwie Zielona Kępa. Niestety z tej wsi po wojnie przetrwało do XXI wieku tylko kilka chat a ta chata została uratowana przez prywatne małżeństwo, które zadaszyło chatę słomą ale nieumiejętnie (zaciekało) i stąd wtórnie została zadaszona eurofalą. Wchodzimy przez ganek i już widzimy klepisko z cegły i schody na górę oraz elementy wyposażenia domu. Najważniejszym elementem jest oczywiście piec, wewnątrz jest wydzielone miejsce do wędzenia potraw, jest też piec chlebowy. Najważniejsze, że zostały zachowane elementy wyposażenia, stary piec kaflowy z babą na utrzymanie ciepła potraw, z przejściem do pokoju. Piec oczywiści jest z fajerkami. W wyposażeniu kuchni są makatki z mottami , kredens i szafki, ciekawa jest szafka w ścianie. W kredensie są naczynia. W kolejnym pokoju jest ekspozycja najróżniejszych dewocjonaliów, które kupowało się na odpustach i jarmarkach, jest też figurka Matki Boskiej Skępskiej. Są obrazy pochylone pod skosem- świętej rodziny, aniołów. Kolejny pokój to przede wszystkim naczynia i kredens z poł XX w na wysoki połysk ze szklanymi i kryształowymi naczyniami oraz typowe świeckie wyposażenie domów- lanszaft- jeleń na rykowisku. W kolejnej izbie są ściany pomalowane wałkiem ze specyficznym wzorem i typowy zapiecek do spania ( bo to po drugiej stronie kuchni). Wychodzimy znów na sień koło komina, bo dom jest ułożony wokół komina. Zresztą zapraszamy do obejrzenia filmu.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Jak wyżej wspomniałam chata jest wspaniale zachowana, jest w rękach prywatnych ale bywa udostępniana na wydarzenia, czasem na nagrania zwyczajów i obyczajów kolędniczych i chodzenia z kogutkiem. Jest uzupełniana o kolejne elementy sprzętu i jest prawdziwa pozostałością, która nadal jest użytkowana – to jak skansen czy muzeum ale z możliwością wykorzystania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj