Królowa Rzek Polski w nadwiślańskiej Gminie Czernikowo

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Wisła jako rzeka powstała w okresie po zlodowaceniu- około 14 tysięcy lat temu natomiast Gmina Czernikowo powstała po I wojnie a potem była Gromadzką Radą Narodową a od reformy 1975 roku jest gminą i wtedy Wisła w takim kształcie stała się rzeką graniczną z gminą Nieszawa i Aleksandrów.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Nie sposób wymienić elementów, które umiejscowiłyby Wisłę jako jeden z naszych cudów Gminy Czernikowo. Jest to przede wszystkim woda, krajobraz, żywioł ale też bogactwo zwierzyny, ptactwa wodnego. Wisła rozlewa się szeroko, tworzy mielizny, łachy, które są widoczne w okresie letniej suszy. W tym czasie nasza należąca do Gminy Czernikowo wyspa Zielona Kępa zamienia się w półwysep, a woda tylko wąskim strumykiem płynie korytem wyschniętego Starorzecza.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu [min. 500 znaków]

Jak powyżej wspomnieliśmy Wisła płynie przez te tereny od prawie 15 tysięcy lat jest rzeką dynamiczną, często zmieniała koryto, bo płynie tu po płaskich terenach Niziny Ciechocińskiej. W okresie średniowiecznym nasz teren należał do kasztelanii słońskiej w księstwie gniewkowskim a potem do Ziemi Dobrzyńskiej. W okresie XVII wieku Wisła zmieniła koryto i Słońsk znalazł się po drugiej stronie ( na Kujawach). Wylewy Wisły zagrażały okolicznym terenom. Dlatego sprowadzano tu i osiedlano na prawie czynszowym od XVI wieku osadników olęderskich (menonitów wygnanych z Niderlandów). Mieli oni za zadanie osuszać tereny, budowali wały, umiejętnie gospodarzyli na tym terenie we Włęczu, Wilczych Kątach i innych miejscach. Wisłą jest rzeką niebezpieczną, pływanie w niej może zakończyć się katastrofą. Natomiast nadwiślańscy mieszkańcy nauczyli się budować łodzie i przeprawiali się na tereny dzisiejszego Ciechocinka do Słońska. Kontakty z nieszawskimi przewodnikami i rybakami były ważne dla tych terenów. Dziś jest z gminy Czernikowo (Dzierżączka) przeprawa promowa do Nieszawy.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Wisła odradza się powoli. Po okresie zanieczyszczeń w PRL coraz bardziej jest czysta, można już do niej wejść, znów pojawiają się ryby i ptactwo. Ale jest tez nieuregulowana. trudna do żeglugi i niestety zdarzają się przypadki zanieczyszczeń lub wandalizmu.

poniżej widoki nadwiślańskich terenów na pograniczu Nowogródka i Dzierżączki z widokiem na prom i Nieszawę

niestety obok szacunku dla Wisły pojawiają się takie obrazki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj