Wisła w gminie Czernikowo jest w miejscowości Włęcz (Pokrzywno) starorzeczem a obok są pozostałości osady Włęcz, gdzie przy chacie wijemy płoty z wikliny.

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Nie dotyczy dokładnie. Płoty z wikliny robiono w XVIII i XIX wieku nie tylko na terenie Włęcza a my od kilku lat robimy rekonstrukcje. ten Fragment wykonaliśmy w 2024 roku

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Płot jest wykonany z żerdzi sosnowych a same przęsła są wykonane z wikliny. Wiklina musi być świeża bo inaczej pęka i się nie daje powyginać w tak sposób, by stworzyć płot.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Możemy uczestniczyć w procesie rewitalizacji płotu przy włęckiej chacie kantora z XVIII wieku i przy cmentarzu pomennonickim i poewangelickim . Nauczyliśmy się wić płoty podglądając w muzeum a także pozyskaliśmy informacje od starszych mieszkańców, którzy jeszcze taką techniką się posługiwali. Najpierw trzeba ogłowić wierzbę a z pozostałej po ogłowieniu wikliny wybiera się nie za grube i nie za chude elementy, które przeplata się między wcześniej przygotowanymi żerdziami płotu. Taki płot nawiązuje do starych wzorów. Tak więc nie tylko widzieliśmy takie płoty, nawet nie tylko wiemy jak je zrobić ale nawet umiemy je zrobić czyli czujemy się elementem tradycji.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Dawnych płotów nie ma a my właśnie w ramach warsztatów w Szkole Podstawowej razem ze Stowarzyszeniem Czyż-nie próbujemy kultywować tradycje i pokazywać gościom na szlaku rowerowym we Włęczu jak wyglądał płot z wikliny. Warsztaty wicia płotów to element rewitalizacji.                                                 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj