Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Plac Górników powstał w czasie odbudowy Fromborka w latach 1967 – 1973. Jego modernizacja odbyła się w latach 2022-2023.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Plac Górników znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wieży Wodnej i Kanału Kopernika. Plac ma kształt wydłużonego prostokąta, którego środek przecina 9 drzew, symbolizujących planety układu słonecznego (z honorowym uwzględnieniem Plutona). Stanowią one nawiązanie do działalności Mikołaja Kopernika we Fromborku. Przed sceną znajduje się klomb różany opatrzony tabliczką, na której znajduje się nazwa placu. Tablica informacyjna dotycząca Operacji 1001-Frombork pozwala na dokładne zapoznanie się z historią i chronologią wydarzeń związanych z odbudową Fromborka. Poza centralną lokalizacją, Plac Górników oferuje także niesamowity widok na Wzgórze Katedralne. Rewitalizacja Placu Górników sprawiła, że miejsce to nabrało nowoczesnego charakteru.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Plac Górników powstał w ramach Operacji 1001-Frombork – akcji harcerskiej mającej na celu odbudowę Fromborka, zniszczonego w trakcie II Wojny Światowej. Akcję podjęto we względu na potrzebę przygotowania miasta do organizacji uroczystych obchodów 500-nej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w roku 1973. Zniszczenia wojenne szczególnie doświadczyły tereny tzw. „dolnego tarasu” miasta, gdzie znajduje się między innymi dzisiejszy Plac Górników. Dziesiątki tysięcy harcerzy z całej Polski wsparło inicjatywę. Pojawili się we Fromborku i zaczęli własnymi rękoma odbudowywać miasto, podejmując ciężką pracę fizyczną, nierzadko wymagającą specjalistycznych kompetencji. Prace te odbywały się w formie wyjazdów wakacyjnych.
Członkowie zgrupowania Ministerstwa Górnictwa i Energetyki byli powszechnie nazywani „górnikami”. Pracowali we Fromborku od 1967 roku i byli w tym momencie najliczniejszym zgrupowaniem akcji. Byli kierowani do najtrudniejszych i najcięższych prac. Jednym z ich planów było zbudowanie placu wraz ze sceną w centrum miasta, nieopodal Wieży Wodnej, który to później zyskał oficjalna nazwę Placu Górników. Miejsce to było szczególnie ważnym dla uczestników operacji. Popołudniami na scenie odbywały się występy gościnne harcerzy, które poprawiały morale po dniach ciężkiej pracy. 2391 spośród pracujących harcerzy za swój wkład w odbudowę miasta otrzymało najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Fromborka.
W 2023 roku Plac Górników został zmodernizowany i jest w tym momencie miejscem, w którym odbywa się wiele uroczystości i wydarzeń.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Po realizacji inwestycji dotyczącej rewitalizacji Placu Górników, jest on zachowany w idealnym stanie. Plac Górników jest miejscem pamięci ciężkiej pracy harcerzy biorących udział w Operacji 1001 Frombork, jak i miejscem, gdzie odbywają się ważne wydarzenia kulturalne.