Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Odsłona pomnika odbyła się 15 lipca 1973 roku, z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin astronoma oraz obchodu ogłoszonego przez UNSECO Roku Kopernikowskiego.

Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku. Fot. Aleksandra Zacharenko

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Pomnik umiejscowiony od północnej strony Wzgórza Katedralnego, wykonany z brązu, o wysokości 6 metrów na 3-metrowym, granitowym cokole. Przedstawia sylwetkę Mikołaja Kopernika trzymającego w prawej dłoni konwalię – symbol wiedzy i sztuki medycznej. Autorowi projektu zarzucano nieforemność rzeźby jednakże entuzjaści projektu mówili o nawiązaniu do warmińskich świątków i pruskich bab. Moim zdaniem Monumentalny Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku zasługuje na miano Gminnego Cudu Regionu ze względu na swą majestatyczność, wyjątkowość oraz oryginalność. Jest nieodłącznym i charakterystycznym elementem Wzgórza Katedralnego we Fromborku.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

for. Gabriela Garbowska

Mikołaj Kopernik jako członek Kapituły Warmińskiej pełnił funkcję kanonika we Fromborku przez 48 lat. Pierwszy pomnik poświęcony astronomowi został odsłonięty we Fromborku w 1909 roku, a później zburzony w 1947 roku uznany jako symbol nazizmu. W 1973 roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem ukazano nowy pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa Mieczysława Weltera. W uroczystości brali udział nie tylko ówcześni przywódcy państwa: Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Henryk Jabłoński ale także 125 tysięcy innych osób, według doniesień prasowych. Tydzień później odsłonięto replikę pomnika Mikołaja Kopernika w Meksyku, znajdująca się w mieście Torreón (w stanie Coahuila), nie jest tak okazała jak we Fromborku bo mierzy zaledwie 3,5 metra wysokości. Pomnik ten został wzniesiony jako symbol uznania dla Mikołaja Kopernika i jego wkładu w rozwój nauki, a także jako element współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską a Meksykiem.
Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku jest wyrazem szacunku i hołdu dla jednego z najwybitniejszych astronomów w historii, który przez wiele lat żył i pracował w tym mieście. Pomnik symbolizuje nie tylko jego wkład w rozwój nauki, ale także związek z miejscem, które stało się jego domem oraz centrum badań nad ruchem ciał niebieskich.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

fot. Gabriela Garbowska

Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, mimo upływu lat, zachował się w dobrym stanie. Regularnie przeprowadzane są prace konserwatorskie, aby utrzymać go w odpowiedniej formie. Jednak, jak w przypadku każdego zabytku, można zauważyć drobne ślady zużycia spowodowane warunkami atmosferycznymi i upływem czasu. Pomnik, wykonany z brązu, jest dobrze utrzymany, a jego detale wciąż są wyraźne, co świadczy o dbałości o jego konserwację. Znajduje się w centralnym punkcie Fromborka, przy katedrze, co sprawia, że jest ważnym elementem nie tylko historycznym, ale także turystycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj