Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Jezioro powstało w okresie interglacjału po roztopieniu lodowca prze tysiącami lat
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Jezioro w miejscowości Wieprzeniec jest położone blisko miejscowości Osówka w niecce otoczonej ze wszystkich stron lasem. Powoduje to niesamowite wrażenie – jest tylko czysta woda las i niebo. Jest tu przezroczysta woda, choć zanieczyszczenie bakteryjne jest dla niektórych uciążliwe (katar, załzawione oczy).
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Jezioro w lesie koło miejscowości Osówka w gminie Czernikowo nad jeziorem Wieprzeniec można zaliczyć do cudów gminy z tego powodu, że jest w środku lasu i jest z tego względu wyjątkowe. Jest bezodpływowe i niestety w tej sytuacji morfologicznej jaka się teraz wykształtowała w Polsce traci wodę. Ale jest miejscem, do którego sięgają dzieci i wszyscy dorośli z okolic Osówki i Czernikowa. To tu spędzali wakacje wszyscy dorośli. Tu były obozy harcerskie pod namiotami, tu myli się uczestnicy kolonii, kąpali, myli naczynia. Tutaj uczyli się pływać, szczególnie w miejscu najpłytszym w głębi lasu. Tu na plaży spędzali czas zakochani. Tu odbywały się i odbywają nadal zawody wędkarskie, warsztaty ekologiczne i biegi patrolowe wokół jeziora, biegi podczas Czernikowskiej 10. Tu naprawdę można odetchnąć ponieważ nad takim małym jeziorem nie opłaca się budować żadnej infrastruktury i Nadleśnictwo Dobrzejewice pilnie strzeże by to pozostało jeziorem naturalnym. Zresztą to ono jest na skraju Natury 2000 i wpisuje się w ten wspaniały nurt. Co prawda burze i wichury przed dwoma laty nieco zdewastowały gęstość lasów wokół jeziora ale nadal jest to przepiękne miejsce. Niektórzy opowiadają jak cudownie pływa się tu wieczorami w gwieździste noce albo podczas pełni księżyca.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Niestety jezioro jest coraz płytsze, poziom opadów i wód się zmniejsza i widać to każdego roku na brzegu, który się przesuwa w głąb.