Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała powstał w trudnym do sprecyzowania okresie, bowiem nieuchwyconym w archiwalnych przekazach źródłowych. Ustalenie jego genezy opiera się jedynie na przekazach ustnych. Dziś przyjmuje się, że zwyczaj ten ma ponad 200 lat nieprzerwanej tradycji. 

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Tradycja układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała zmieniała się przez lata. Początkowo wystrój był skromny – używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 r. Trasę procesji o długości ponad kilometr pokrywa kolorowy, wzorzysty dywan kwiatowy szerokości dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Układanie kwietnych dywanów, będące zwieńczeniem rozłożonych w roku przygotowań, rozpoczyna się zwykle około godziny dziewiątej i trwa do czternastej-piętnastej, w zależności od liczby osób, organizacji pracy czy długości odcinka. Ekipy rodzinne tworzą poszczególne segmenty kwietnego dywanu. Najważniejszym elementem dnia jest procesja z Najświętszym Sakramentem, przechodząca ukwieconymi drogami miejscowości. 

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

6 grudnia 2021 r., podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO tradycja Kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To był wielki dzień dla mieszkańców parafii Spycimierz. Droga do tego sukcesu była długa i wymagała zaangażowania parafian, burmistrza Uniejowa, pracowników Urzędu Miejskiego i ekspertów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj