Czas powstania Gminnego Cuda Regionu

Dworzec kolejowy w Połczynie wybudowano w 1907 roku, zastępując wcześniejszy, mniejszy obiekt, który nie przetrwał do naszych czasów. Ostatni pociąg pasażerski odjechał ze stacji 29 maja 1999 roku o godzinie 14:10.

Dworzec w Połczynie był miejsce kwatery Rommla pierwszą stacjonarną lokalizacją Kwatery Głównej Führera podczas II wojny światowej. Było to nie tylko centrum dowodzenia wojskowego, ale również instytucja administracyjna III Rzeszy. Obecność Hitlera umożliwiała bezpośrednią kontrolę przebiegu działań wojennych.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Dworzec kolejowy w Połczynie-Zdroju, choć obecnie już nie istnieje, niegdyś stanowił ważny punkt komunikacyjny miasta. Wybudowany w 1907 roku, pełnił rolę istotnego węzła na lokalnej linii kolejowej, łączącej Połczyn-Zdrój z innymi miejscowościami regionu. Budynek dworca charakteryzował się typową dla małych pruskich stacji architekturą – ceglaną elewacją, dużymi oknami i przestronną halą odpraw.

Na terenie stacji znajdował się rozbudowany układ torowy, który z czasem został rozebrany. W sąsiedztwie dworca wznosiła się wieża ciśnień, dostarczająca wodę dla parowozów, będąca charakterystycznym elementem infrastruktury kolejowej tamtych czasów.

Dworzec obsługiwał zarówno pasażerów, jak i mieszkańców do 1999 roku, kiedy zakończono regularne przewozy pasażerskie. W 2012 roku budynek został zniszczony przez pożar, a w następnych latach rozebrano pozostałości, w tym wieżę ciśnień. Obecnie miejsce to jest świadectwem minionej epoki w historii Połczyna-Zdroju.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Sierpień i wrzesień 1939 roku – Hitler w Połczynie-Zdroju

W sierpniu 1939 roku do uzdrowiskowego Połczyna-Zdroju (wówczas Bad Polzin) przybyła grupa mężczyzn z Berlina. Badali infrastrukturę miejscowego dworca kolejowego – długość peronów, połączenia telefoniczne i dalekopisowe. Wybór Połczyna na lokalizację wojennej kwatery Adolfa Hitlera został zatwierdzony, ze względu na dogodne położenie przy jednotorowej linii kolejowej łączącej Świdwin z Grzmiącą oraz Złocieniec. 1 września 1939 roku kwatera otrzymała kryptonim „Hauptquartier F” – „F” prawdopodobnie oznaczało „Führer”.

25 sierpnia Erwin Rommel wraz z eskortującym batalionem przybył do Bad Polzin – Połczyna Zdroju  jako świeżo mianowany major-generał czekał kolejne 10 dni na przyjazd Hitlera do Bad Polzin. To właśnie w okolicy Połczyna miasteczka przy granicy z Polską gdzie gromadziły się oddziały niemieckie przygotowując się do inwazji na Polskę. Armia skoncentrowana przy granicy z Polską liczyła 1,5 mln . żołnierzy niemieckich.Z listów , które Rommel pisał do żony wynika, że oczekiwał, że Polacy ulegną żądaniom Niemiec odnośnie drogi eksterytorialnej do Gdańska ze względu na przytłaczającą przewagę miltarną Niemiec. To właśnie stacjonując w poczekalni dworca kolejowego Bad Polzin 31 sierpnia 1939 r. Rommel otrzymał telefon z Berlina: ”Inwazja rozpocznie się jutro o godzinie 4.50”.

31 sierpnia do Połczyna dotarły oddziały ochrony Hitlera, które ustanowiły zamkniętą strefę wokół dworca. W niedzielę 3 września 1939  o godzinie 21  Flackwagen – opancerzony wagon z działami przeciwlotniczymi umieszczonymi na krańcach wagonu, Führerwagon  – salon i łazienka Hitlera oraz Befehlswagen – centrum dowodzenia i łączności. roku  4 września wczesnym rankiem na stację przyjechał specjalny pociąg Führera Amerika, wraz z towarzyszącym mu „pociągiem ministerialnym”. Na pokładzie znaleźli się m.in. minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop oraz Reichsführer SS Heinrich Himmler.

Führer i jego świta
W skład najbliższego sztabu Hitlera wchodzili m.in.:

  • Wilhelm Keitel (szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu),
  • Alfred Jodl (szef Sztabu Dowódczego Wehrmachtu),
  • Martin Bormann (szef kancelarii NSDAP),
  • Heinrich Hoffmann (osobisty fotograf),
  • osobiste sekretarki (Christa Schroeder i Gerda Daranowski), adiutanci wojskowi oraz lekarz Karl Brandt.

Z dworca w Połczynie 4 września Hitler udał się na front, odwiedzając m.in. linię forsowania Wisły przez 4. Armię gen. Günthera von Kluge. Wieczorem jego pociąg przemieścił się do Płytnicy, a 5 września do Bornego Sulinowa.Hitler łącznie dokonał 12 wizyt frontowych do momentu parady zwycięstwa w Warszawie 5 października 1939 r.

Kwatera Główna Führera
Połczyn-Zdrój był pierwszą stacjonarną lokalizacją Kwatery Głównej Führera podczas II wojny światowej. Było to nie tylko centrum dowodzenia wojskowego, ale również instytucja administracyjna III Rzeszy. Obecność Hitlera umożliwiała bezpośrednią kontrolę przebiegu działań wojennych.

Znaczenie wydarzeń
Kwatera w Połczynie była początkiem mobilnych działań Hitlera i jego sztabu podczas wojny. Ścisły nadzór i szybki dostęp do frontu stanowiły fundament skuteczności jego dowodzenia na wczesnym etapie konfliktu. Dziś miejsce to pozostaje symbolem tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły II wojnę światową.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

W nocy z 17 na 18 lipca 2012 roku budynek dworca, zamieszkiwany przez trzy rodziny (łącznie 7 osób), uległ całkowitemu zniszczeniu wskutek pożaru. Jeszcze w tym samym roku rozebrano układ torowy stacji, pozostawiając jedynie fragment linii od strony stacji Świdwin, którą zlikwidowano dwa lata później. W 2018 roku usunięto zniszczony budynek dworca oraz wieżę ciśnień. Brak jest jakiekolwiek tablicy informacyjnej  na temat tragicznych wydarzeń przygotowujących inwazję Niemiec nazistowskich na Polskę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj