Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
poł. XIX w. / 1920
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Obiekt drewniany o konstrukcji zrębowej (wieńcowej), szalowany deskami ułożonymi pionowo. Prezbiterium z absydą wyodrębnione z bryły kościółka, o mniejszej szerokości i wysokości niż nawa. Nad prezbiterium ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem cebulastym z latarnią. Do bocznej ściany prezbiterium przylega zakrystia. Wszystkie połacie dachu kryte blachą ocynkowaną. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem MB Częstochowskiej. Okna drewniane, dwuskrzydłowe, sześciopolowe. Drzwi drewniane dwuskrzydłowe, pełne. Wejście do zakrystii zamykane drzwiami jednoskrzydłowymi. Obok kościoła wysoki, drewniany krzyż z ok. 1920 r., z płaskorzeźbami ze scenami Ukrzyżowania.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Parafię erygował bp Czesław Kaczmarek dekretem z 19 sierpnia 1957 r. Okręg parafialny wydzielono z macierzystej parafii w Kidowie i z Łan Wielkich. Zanim powstał obecny murowany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, funkcję świątyni dla wiernych pełniła drewniana kaplica wzniesiona w XIX w., rozbudowana w 1923 r. o nawę. W parafialnej kronice znajduje się opis ówczesnej skromnej świątyni dokonany przez pierwszego proboszcza Dobrakowa – ks. Józefa Probierza:
Znajduje się tu kościołek drewniany, bardzo skromny, według opowiadania parafian mniej więcej sprzed 130 laty. Wyrwał czy Wyrwałek wybudował tu niedużą kaplicę, a w roku 1923 dobudowano z drzewa nawę i chór śpiewaczy (…). Obecnie kościół jest pokryty blachą, posiada wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, także jakby dwa małe ołtarze – św. Barbary i św. Józefa
źródło: https://diecezja.kielce.pl/parafie/dobrakow-matki-bozej-czestochowskiej [dostęp: 10.12.2024]
Obok kościoła stoi wysoki, drewniany krzyż z ok. 1920 r., z płaskorzeźbami ze scenami Ukrzyżowania. A całość, jeszcze niedawno otoczona była drewnianym niskim płotkiem.
Ten niewielki kościół pełnił swoją funkcję do 1985 r. do momentu wybudowania nowej murowanej i dużo większej świątyni. W 2. poł. lat 80. ubiegłego wieku w drewnianym kościółku odbywały się okazjonalne nabożeństwa lecz od 1987 roku kościół stoi opuszczony. Dziś kościół jest zdesakralizowany a działka na której się znajduje należy do Gminy Pilica.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Stan zachowania: dobry. Od roku 1987 nieużytkowany kościół ulega powolnemu lecz stałemu procesowi niszczenia.