Cmentarz parafialny w Połczynie-Zdroju
1. Czas powstania: Dokładna data założenia cmentarza parafialnego w Połczynie-Zdroju nie jest znana, jednak z zachowanych dokumentów wynika, że istnieje on co najmniej od XIX wieku. Jego powstanie związane było z rozwojem miasta i potrzebą zapewnienia miejsca pochówku dla mieszkańców. Połczyński cmentarz znajduje się w wykaz miejscowości związanych z Napoleonem Bonaparte i epoką napoleońską ze względu na miejsce pochówku żołnierzy Napoleońskich – grób żołnierza w postaci bicorna.
2. Opis cech fizycznych: Cmentarz charakteryzuje się prostokątnym kształtem i regularną siatką alejek. Nagrobki są zróżnicowane pod względem stylu i materiału, od prostych drewnianych krzyży po okazałe pomniki z kamienia. Na terenie nekropolii znajduje się również kaplica, w której odbywają się nabożeństwa żałobne.
3. Opis kontekstów historycznych
Cmentarz parafialny jest nie tylko miejscem spoczynku, ale także ważnym świadectwem historii miasta. Na jego terenie znajdują się groby żołnierzy poległych w czasie wojen światowych, a także wybitnych mieszkańców Połczyna-Zdroju.
Przy głównej drodze wejściowej do cmentarza po prawej stronie znajduje się grób żołnierzy napoleońskich powracających z wyprawy Napoleona na Rosję z 1812 roku. Grób ma w kształcie bicorna. Bikorny noszone były zarówno przez oficerów jak i generałów epoki napoleońskiej, przetrwały jako składnik munduru galowego w wielu armiach aż do lat dwudziestych XX wieku. Brak bardziej szczegółowych informacji na temat losów i liczby pochowanych żołnierzy napoleońskich.
Katastrofalny odwrót armii Napoleona spod Moskwy , można założyć , że liczba wojsk sojuszniczych operujących za Niemnem w 1812 roku sięgała 550-600 tysięcy żołnierzy . Ostatecznie z Rosji wyszło około 120 tysięcy. Kim są pochowani na cmentarzu żołnierze obecnie nie wiadomo. Wszyscy jeńcy odzyskali wolność z chwilą podpisania pokoju w roku 1814 , liczni żołnierze napoleońscy nie zostali jednak wypuszczeni natychmiast i wracali z Rosji przez kilka lat. Z dokumentów zgromadzonych w archiwach francuskich wiadomo, że francuskie rodziny przez wiele lat oczekiwały na członków swoich rodzin , którzy walczyli w Grande ArméeNapoleona. Jedno jest pewne rodziny żołnierzy napoleońskich pochowanych w Połczynie nie doczekały się ich powrotu, stąd warto przystanąć przy bicornie na chwilę i zadumać się nad zawiłościami ludzkiego losu.
4. Stan zachowania: Cmentarz parafialny jest regularnie konserwowany, jednak niektóre nagrobki wymagają renowacji. Mimo upływu czasu, zachował on swój historyczny charakter i jest miejscem pielgrzymek mieszkańców oraz turystów.