Chata Kantora we Włęczu w gminie Czernikowo nad Wisłą
Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Chata powstała w k. XVIII wieku , stała koło dzwonnicy i cmentarza ewangelickiego, zapewne została przebudowana w XIX wieku ale ten stan przetrwał do połowy wieku XX
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Drewniana chata kantora pod strzechą znajduje się we Włęczu, w Gminie Czernikowo nad Wisłą. Stoi obok cmentarza na wzgórzu a kilkadziesiąt metrów w dół jest Wisła ( właściwie odnoga- starorzecze za którą jest wyspa Zielona Kępa). W okresie niskiego stanu wody wyspa staje się półwyspem. Chata w tej chwili jest odnawiana, są mury, komin, ściany działowe i strzecha z trzciny.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Drewniana chata kantora pod strzechą znajduje się we Włęczu, który był w XVII wieku wioską menonicką, olęderską później ewangelicką wsią z kantoratem ( domem modlitw, hymnów i niedzielną szkołą). Menonici osiedlili się na nadwiślańskich terenach podmokłych, byli specjalistami z Flandrii bądź Niemiec w dziedzinie gospodarowania na terenach nadwiślańskich. Kilka takich wsi powstało obok nas: Silno, Włęcz, Wilcze Kąty. W XIX wieku osada została zasiedlona przez osadników niemieckich, ewangelickich. Zachował się cmentarz z dzwonnicą żelbetonową. Chata była kilkakrotnie przebudowywana i nie posiadała już elementów ściśle nawiązujących do pierwowzoru. Chata była własnością kantora ( między innymi Tobera), odbywały się tu spotkania religijne, modlitwy, śpiewano pieśni, hymny i uczono w niedzielnej szkółce. Po klęsce Niemiec mieszkańcy w styczniu 1945 roku opuścili te tereny. Wtórnie osiedlili się tu mieszkańcy repatriowani lub przeniesieni z centrali. Ale nie zachowało się wiele domów. Teren ten był przewidziany do wykorzystania w trakcie budowy kaskady i został wykupiony przez Energę. W 2012 roku Stowarzyszenie Czyż-nie rozpoczęło starania o odzyskanie i odnowienie chaty. Przez trzy lata odbywały się tu imprezy ( kolędowanie, wicie wianków, noc kupały, wesele, chodzenie z kogutkiem, dziady). Potem z pomocą konserwatora zabytków udało się wpisać chatę do rejestru zabytków a następnie poszukiwać pieniędzy na jej odbudowę. Dziś już jest pod strzechą.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Od 2020 roku udało pozyskać środki na ogrodzenie cmentarza a potem na dekonstrukcję chaty i pozyskanie elementów do wtórnego użycia. W kolejnych latach dokonano budowy podmurówki i ścian bocznych oraz wewnętrznych a rok temu zrobiono więźbę i zadaszono.