Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Świetnie zachowany obiekt, mieszczący w sobie obecnie uniejowską bibliotekę, należy do najstarszych zachowanych w mieście budowli, swoimi korzeniami sięgając przełomu XVIII i XIX w.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwotnie budynek ten pełnił rolę plebanii, dla duchownych pełniących posługę w pobliskiej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotnie był to niewielki parterowy, w większości nie podpiwniczony budynek. Prace, które nadały plebanii jej obecny kształt, przeprowadzono z inicjatywy proboszcza ks. Tomasza Bukowskiego w latach 1877-1893.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Całość konstrukcji ścian wykonano z tradycyjnej cegły ceramicznej palonej, na zaprawie wapiennej. Elewację otynkowano, wzbogacając ją detalami przy oknach. Do dziś zachowała się oryginalna stolarka okienna z podziałami historycznymi pól okna, a także drzwi jedno- i dwuskrzydłowe. Do naszych czasów nie dotrwały sąsiadujące z plebanią budynki gospodarcze i sad.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W 2019 r. w gruntownie wyremontowanej i przystosowanej do nowych potrzeb dawnej plebanii oficjalnie otwarto siedzibę biblioteki. W jej wnętrzach, poza zbiorami bibliotecznymi i czytelnią, urządzono salę wystawową oraz nowocześnie wyposażoną salę konferencyjną.