Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Wiatrak stoi w szczerym polu, na skraju wsi. W 1970 r. został wpisany do rejestru zabytków. Dostępne źródła historyczne rozmijają się co do określenia dokładnej daty powstania obiektu. Obok wiatraka znajduje się kamień z żarna, na którym widnieje data 1842 r. Nie ma jednak pewności czy jest to data budowy wiatraka.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Wiatrak został zbudowany z kamienia i cegły. Cegły z jakich został zbudowany bardzo przypominają te używane przez cystersów w swoich budowlach. Ze względu jednak na fakt, że podział dóbr kościelnych nastąpił w 1739 roku, a klasztor zniesiono w 1797 roku, prawdopodobieństwo, że cystersi przyczynili się do jego budowy jest raczej niewielkie. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że wiatrak wznieśli Niemcy, którzy byli przesiedlani w te rejony podczas zaborów. W górnej części znajduje się miejsce, gdzie niegdyś była ustawiona figura Świętego Antoniego. Wiatrak był bardzo dobrze wyposażony. Wyrabiano w nim nie tylko śrut, ale również mąkę i kaszę.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Wiatrak stanowi niezwykle istotny, bardzo charakterystyczny element krajobrazu wsi Bracholin. W 2016 roku z okazji 800-lecia powstania wsi mieszkanka Bracholina Violetta Łochowicz upiekła pierniki w kształcie wiatraka. Ręcznie robione ciasto jest lukrowane, a następnie pakowane w bardzo estetyczny sposób. Bracholińskie wiatraki są elementem promocyjnym wpisanym na listę produktów lokalnych STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA RYBACKA „7 RYB”.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obiektem w czasie drugiej wojny światowej zarządzał Niemiec o nazwisku Kiper. Po wojnie majątek należał do Państwa Kowalewskich. Gdy w 1955 r. zamieszkali w nim Państwo Nowaczewscy, dach był już w bardzo złym stanie. W końcu konstrukcja drewniana się zawaliła. Wiatrak nigdy jednak się nie spalił. W 1990 roku od konserwatora zabytków wiatrak odkupił Pan Grabowski, który zajął się uzupełnianiem brakujących cegieł oraz zbudował nową kopułę. Obecnie w środku jest prywatne mieszkanie.