Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1982

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Znajduje się na gruntach wsi Mokre w obrębie otuliny Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz obszaru specjalnej ochrony ptaków sieci Natura 2000 „Roztocze”. Obejmuje obszar o pow. 35 ha. W zbliżonych do rezerwatu granicach powołano też specjalny obszar ochrony siedlisk „Hubale”. Rzeźba powierzchni rezerwatu związana jest z doliną rzeczną, z dwoma fragmentami jej piaszczystej terasy nadzalewowej, która przechodzi łagodnymi stokami w obniżenie stanowiące część terasy zalewowej.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Rezerwat „Hubale” jest faunistycznym rezerwatem przyrody, którego przedmiotem ochrony (według aktu powołującego) jest zachowanie stanowiska susła perełkowanego. Suseł jest reliktem fauny stepowej występującym w Europie jedynie na Roztoczu i południowym wschodzie Wyżyny Lubelskiej, wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W rezerwacie ma jedną ze swoich 7 zwartych kolonii na terenie Polski.

Na terenie rezerwatu znajduje się też wczesnośredniowieczne cmentarzysko słowiańskie składające się z 46 kurhanów z VII – IX w.

Opracował: Społeczny Zespół Roboczy Projektu

Na zdjęciach: Rezerwat „Hubale”, fot. Joanna Laskowska

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Rezerwat jest jednym z zaledwie kilku miejsc w kraju, gdzie można obejrzeć susła perełkowanego. W Hubalach znajduje się także punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na roztoczańskie lasy, Grzędę Sokalską, stawy rybackie w Topornicy i położone w dolinach sołectwa oraz zadrzewienie występujące przy rezerwacie torfowiskowym „Wieprzec”.

Suseł jest turystycznym symbolem Gminy Zamość, a co roku od 5 lat w Mokrem odbywa się festyn rodzinny „Dzień Susła”, zachęcający do działań na rzecz ochrony przyrody, cieszący się w okolicy dużym zainteresowaniem. Na uczestników wydarzenia zorganizowanego przez Urząd Gminy, Sołectwo Mokre, mieszkańców i współpracujące z nimi organizacje czeka moc różnorodnych atrakcji edukacyjno-rozrywkowych – pokazy, warsztaty, akcje informacyjno-promocyjne, konkursy, rozgrywki, koncerty, zabawy oraz poczęstunek. Nie może tam zabraknąć susła – w tym roku w grze terenowej z susłem wzięło udział ponad 200 osób. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wśród uczestników festynu rozlosowano również voucher na lot samolotem przekazany przez Aeroklub Ziemi Zamojskiej. W trakcie imprezy tradycyjnie odbywało się też poszukiwanie statuetek susła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj