Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Poświęcenie i oficjalne otwarcie ogrodu miało miejsce 17 czerwca 2012 r. (prace przygotowawcze trwały od 2003 r.)
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Ogród znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Zajmuje teren (ponad 3 ha) n.in. dawnego sadu proboszcza, tzw. „księżej łąki”, łąk miejskich oraz starorzecza rzeki Żółkiewki (Kawenki).
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Idea stworzenia Ogrodu im. Jana Pawła II zrodziła się w dniach Jego śmierci i pogrzebu. Taką koncepcję przedstawił Radzie Parafialnej i Duszpasterskiej ówczesny proboszcz parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie ks. prałat Henryk Kapica. Pomysł jak i forma upamiętnienia postaci Jana Pawła II zyskała pełną akceptację organów przedstawicielskich parafii. Pierwsze prace, przede wszystkim uporządkowanie terenu, rozpoczęły się w 2003 r. Stopniowo ogród organizowano i tak powstała Droga Krzyżowa, wytyczono alejki, ogrodzono teren, pojawiły się pergole i oczka wodne, systematycznie prowadzono nasadzenia drzew, krzewów (w tym m.in. „krzew gorejący”, wierzba babilońska) i kwiatów. W ogrodzie zaczęły pojawiać się płaskorzeźby, mostki, czy miejsca pamięci ofiar zbrodni katyńskich. Dużo miejsca w ogrodzie poświęcono urodzonemu w Krasnymstawie bł. ks. Zygmuntowi Pisarskiemu. Powstał także kolejne moduły w postaci Ogrodu Chińskiego „Marzenie św. Franciszka Ksawerego” oraz Ogrodu Japońskiego. Ks. Kapica podczas promocji swej książki o ogrodzie powiedział „[…] Tworząc nasz Ogród pragnęliśmy na terenie przykościelnym wzbogacić różnorodność biologiczną (ogród polski, rozarium, kolekcja biblijna). Poprawiamy w ten sposób mikroklimat i warunki do życia drobnych organizmów i zwierząt. Przede wszystkim pragnęliśmy dać przestrzeń duchowego i zdrowotnego odpoczynku dla mieszkańców miasta. Jest Karmel przestrzenią sakralną, w której człowiek jest blisko Stwórcy. Ogród ma także walory edukacyjne, zachęca młodzież do poznawania Objawienia Bożego, bogactwa przyrody i zachęca do ochrony przyrody. Ogród poprawia estetykę zabytkowej przestrzeni Zespołu Pojezuickiego i kościoła Św. Franciszka Ksawerego. Ma też akcenty patriotyczne i historyczne, zachęca do studiowania historii Polski i dziejów naszej małej Ojczyzny Ziemi Krasnostawskiej, ukazując bohaterów miasta i okolicy […]’.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Ogród pełni dwojaką funkcję – sakralną, ale również świecką. Jest miejscem, w którym odbywają się niektóre uroczystości kościelne, ale również państwowe (np. składanie wieńców). Miejsce stanowi doskonały plener fotograficzny dla przyjmujących sakramenty: chrztu, komunii św. czy bierzmowania. Jest chętnie odwiedzany przez osoby indywidualne jak i zorganizowane grupy wycieczkowe, w tym klasy szkolne – w ramach lekcji w terenie. Na mocy porozumienia burmistrza z parafią św. Franciszka Ksawerego począwszy od 2025 r. Miasto Krasnystaw przejmie w zarząd teren ogrodów, zadba o nie z pomocą Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie oraz udostępni je zwiedzającym.