Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

W styczniu 2015 roku zrodził się pomysł utworzenia przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie dziecięcego, pałuckiego zespołu ludowego. Inicjatorami przedsięwzięcia byli: Przemysław Majchrzak – Wójt Gminy Wągrowiec, Krystyna Urbańska – dyrektor GOK, Wiesława Gruchała – pracownik Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz Lucyna Walewska-Jastrząbek – pedagog, muzyk.  

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Spośród dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III szkoły podstawowej z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łeknie dokonano naboru. Grupa liczyła 22 młodych tancerzy. Instruktorem zespołu została Lucyna Walewska-Jastrząbek, odpowiedzialna za choreografię, muzykę oraz wokalne przyśpiewki grupy.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

W 2018 roku w ramach projektu „Etno Pałuki – warsztaty dla mieszkańców Gminy Wągrowiec” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2018 Etno – Polska”, dzieci z zespołu brały udział w warsztatach wokalnych i tanecznych prowadzonych przez pana Piotra Kulkę – kierownika zespołu „Wielkopolanie”. To właśnie z artystami „Wielkopolan” Smyki zatańczyły Krakowiaka podczas Gminnych Obchodów Święta Niepodległości 11.11.2018 r. Po raz kolejny Smyki wystąpiły u boku tancerzy z Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie w 2021 roku. Występ poprzedziły warsztaty taneczne z kierownikiem poznańskiego zespołu Piotrem Kulką, które odbyły się w ramach projektu EtnoPałuki II – warsztaty dla mieszkańców Gminy Wągrowiec. Pałuckie Smyki w roku 2018 nagrały płytę z kolędami i pastorałkami, od kilku lat podczas Gminnych Dożynek zespół prezentuje obrzęd dożynkowy, ponadto dzieci prezentują się w świątecznej odsłonie podczas gminnego koncertu noworocznego

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Różnorodność imprez, w których Pałuckie Smyki biorą udział, ma na celu przybliżenie folkloru regionu Pałuk jak najszerszej publiczności. Dzieci i młodzież należące do zespołu dumnie noszą tradycyjne stroje prezentując rodzimy folklor. W roku 2024 Dziecięcy Zespół Ludowy „Pałuckie Smyki” otrzymał Nagrodę Herbu Powiatu będącą honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Zarząd Powiatu za zasługi w rozwoju Powiatu Wągrowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj