Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

8 maja 2013 r.

Pomnik Stanisława Bojarczuka (fot. Artur Borzęcki, 2018)

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Pomnik (ławeczka) wykonany wg. projektu artysty-rzeźbiarza Karola Badyny z Krakowa przedstawia odlane z brązu wyobrażenie postaci poety Stanisława Bojarczuka, znane z jednej z nielicznie zachowanych fotografii poety. Całość dopełnia stolik i puste krzesło zapraszające do dotrzymania towarzystwa sonetopisarzowi. Sponsorem pomnika upamiętniającego tego niezwykle utalentowanego człowieka jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Stanisław Bojarczuk (1869-1956) urodził się we wsi Krakowskie Przedmieście (obecnie w granicach administracyjnych Krasnegostawu), a większość życia spędził w podkrasnostawskiej wsi Rońsko. Był poetą-samoukiem twórcą „tysiąca sonetów” dzięki czemu określono go mianem „chłopskiego Petrarki”. Część z jego niemałej spuścizny literackiej została opublikowana w prasie, ale przede wszystkim w dwóch tomikach Blaski i dźwięki oraz Linie liryki. Wybór sonetów. Bojarczuk był nie tylko poetą i rolnikiem, ale również samorządowcem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnił funkcję radnego Rady Gminnej, a także zasiadał w Sejmiku (a później Radzie) Powiatu krasnostawskiego. Patronuje jednej z ulic miasta. Postać Bojarczuka, a zwłaszcza jego twórczość stała się inspiracją do organizowanych w Krasnymstawie konkursów poetyckich oraz literackiego Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

8 maja odbywają się w rynku imprezy pod hasłem „Imieniny Stanisława Bojarczuka” organizowane przez Krasnostawski Dom Kultury przy udziale Urzędu Miasta Krasnystaw, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie oraz szkół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj