Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Lata 50. XX wieku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Klon jesionolistny, rosnący na krasnostawskim rynku, liczy około 70 lat. Charakteryzuje się nienaturalnie ukształtowanym pniem dzięki, któremu lokalnie został określony mianem „klęczącego drzewa”.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Na początku XXI wieku drzewo, właśnie z racji zdeformowanego kształtu, zostało zakwalifikowane do wycinki. Uratowane dzięki aktywnej grupie mieszkańców i ekologów z czasem stało się atrakcją przyrodniczą i turystyczną, wdzięcznym obiektem dla fotografów oraz miejscem do wspinaczek dla dzieci. Jest także częstym tematem prac plastycznych miejscowych artystów oraz szkolnej twórczości dzieci i młodzieży. Wizerunek „klęczącego drzewa” znalazł się również na znaczku pocztowym „krasnostawskiej” serii. Obecnie stanowi jeden z przyrodniczych symboli miasta.

(Fot. Archiwum Urzędu Miasta Krasnystaw, 2023)

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

W 2018 r. klon został wybrany „Drzewem Roku 2018” w polskiej edycji konkursu, organizowanego przez Klub Gaja. W konsekwencji drzewo reprezentowało Polskę w plebiscycie „Europejskie Drzewo Roku 2019″ gdzie zajęło szóste miejsce. W 2019 r. klona fotografował Rob McBride, brytyjski Tree Hunter, który specjalnie odwiedził Krasnystaw, by zebrać materiał na potrzeby promocji europejskiego konkursu.

(Fot. Archiwum Urzędu Miasta Krasnystaw, 2023)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj