Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

30 września 2010 r. – uroczystość odsłonięcia pomnika.

Mogiła Lotników. Obok były proboszcz parafii w Wielkich Oczach ks. Józef Florek.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Mogiła upamiętnia trzech polskich lotników: podporucznika Leona Nowickiego, starszego sierżanta Konstantego Korzeniowskiego oraz plutonowego podchorążego Mariusza Pszennego, którzy zginęli 12 września 1939 roku podczas misji bojowej w rejonie Wielkich Oczu. Ich samolot PZL.23 Karaś został zestrzelony przez niemieckie lotnictwo i rozbił się w przysiółku Czaplaki. Początkowo pochowano ich na miejscu katastrofy. W 1989 roku szczątki lotników ekshumowano i przeniesiono do Poznania, na Cmentarz Lotników. Na miejscu pozostawiono pomnik, który jest prostą, symboliczną formą upamiętnienia w postaci krzyża oraz tablicy informacyjnej.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Katastrofa była częścią kampanii wrześniowej, w której polskie lotnictwo próbowało powstrzymać postępy wojsk niemieckich. Lotnicy wykonywali misję zwiadowczą i bombową przeciw kolumnom wojsk niemieckich w rejonie Jarosławia i Lubaczowa. Zestrzelenie ich samolotu oraz późniejsze utworzenie mogiły symbolizuje tragiczne losy polskich sił powietrznych w pierwszych dniach II wojny światowej.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu 

Pomnik jest utrzymany w dobrym stanie dzięki staraniom lokalnej społeczności i wsparciu gminy. Regularnie odbywają się tu uroczystości patriotyczne, które podkreślają pamięć o lotnikach i ich bohaterskiej służbie. Pomnik jest miejscem lokalnych uroczystości upamiętniających oraz punktem edukacyjnym, przypominającym o historii kampanii wrześniowej i roli polskiego lotnictwa. Współczesne działania na rzecz zachowania pamięci o tym miejscu obejmują m.in. organizację obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczestnicy rajdu rowerowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj