Czas powstania:

Przed wyjazdem do Francji, w dniach 11 – 22.07.1830 r. Fryderyk Chopin gościł w dworze w Poturzynie, u swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego.  

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Chopin przyjechał z Warszawy. Podczas pobytu w Poturzynie, koncertował w salonie dworskim i w parku pod brzozą. Prawdopodobnie bywał też dwukrotnie w Starej Wsi, gdzie był fortepian Pleyel i na nim koncertował, a w niedzielę 17 lipca, jak głosi tradycja, grał na organach podczas mszy świętej w kościele w Oszczowie.

Opis kontekstów historycznych

   Fryderyk Chopin i Tytus Woyciechowski poznali się w Warszawie podczas nauki w liceum. Do Poturzyna Chopin przybył na zaproszenie Tytusa – właściciela tych ziem. Wizyta w Poturzynie wywarła na Fryderyku mocne wrażenie. Zachwycił się tu przyrodą, parkiem, folklorem. Swój pobyt w Poturzynie Chopin często wspominał potem w listach do Tytusa, które zachowały się. Szczególnie w pamięć zapadła mu brzoza, pod którą grał przed poturzyńskim dworem. Muzycznym wspomnieniem pobytu artysty w Poturzynie jest Nokturn g-mol (op.15 nr 3). Fryderyk zadedykował Tytusowi skomponowane w 1827 r. Wariacje B-dur op.2 na temat Là ci darem la mano z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta. Jedynymi obiektami, pamiętającymi pobyt artysty w Poturzynie są: stara, klasycystyczna stajnia i resztki parku.

XIX w. stajnia w Poturzynie, 2024 r.

Wizytę Chopina w Poturzynie upamiętnia pomnik artysty stojący przed nową świetlicą wiejską. Na pomniku napis autorstwa Jerzego Waldorffa: ”Pamięci Fryderyka Chopina, który w Poturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 roku, tutejsze pieśni ludu unosząc w sercu, gdy niebawem opuszczał kraj na zawsze”, PKZ Zamość 1985 r.’’  Twórcą pomnika był rzeźbiarz Jan Bolesław Bulewicz.

Pomnik poświęcony F.Chopinowi w Poturzynie, 2024 r.

Pobyt Chopina w Poturzynie zasługuje na miano cudu gminy, gdyż miał wpływ na twórczość tego kompozytora i promuje gminę Telatyn i Poturzyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj