Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na Górze Wszystkich Świętych o wys. 648 m n.p.m. Stanowiąca część Wzgórz Włodzickich w Nowej Rudzie – Słupcu.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Wieża na Górze Wszystkich Świętych to kamienno-piaskowcowa konstrukcja, zbudowana na planie koła. Ma około 15 metrów wysokości i zwęża się nieco ku górze. Znajdziecie tutaj galeryjkę, z której rozpościera się przyjemna panorama na okolicę. Wieża jest zwieńczona stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Swój czerwony kolor zawdzięcza charakterystycznej barwie miejscowego piaskowca.Wejście główne wykończone jest łukiem z płaskorzeźbą, na której znajduje się feldmarszałek Helmuth Karl Bernhard von Moltke (pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej). Na wieżę śmiało można wejść, jest udostępniona dla turystów. Na niewielką galeryjkę prowadza spiralne schody. Poniżej wieży znajdziecie wiatę oraz miejsce na ognisko. Niegdyś, nieopodal, stało tu schronisko turystyczne “Lucasbaude”, którego resztki fundamentów możecie odnaleźć.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Wieża powstała dzięki staraniom sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (Glatzer Gebirgsverein) ze Słupca. Wcześniej stała tam od 1889 r. drewniana miniwieża o wysokości 2,8 m i już w tym czasie było to miejsce popularne wśród turystów. 12 czerwca 1913 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej wieży i jeszcze w tym samym roku budowla została ukończona. Wieża otrzymała imię feldmarszałka Helmutha Karla Von Moltke, którego rodzina, miała siedzibę w Kżyżowej, wsparła finansowo budowę. Jego wizerunek umieszczono na płaskorzeźbie nad wejściem. W latach 80 XX w. wieża zaczęła powoli popadać w ruinę. Zawalił się wówczas balkonik i schody. Po pewnym czasie wieżę częściowo odrestaurowano, naprawiając schody i dach (balkoniku nadal nie ma).

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Stan zachowania wieży jest dobry. Dzisiaj prezentuje się bardzo okazale. Jest odwiedzana przez wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Nowej Rudy.

Dane identyfikacyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj