Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Wieża na Górze Świętej Anny zbudowana jest z miejscowego piaskowca o charakterystycznej, czerwonej barwie. Ma niemal 23 metry wysokości, a platforma widokowa znajduje się na 17-stym metrze.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W miejscu posadowienia wieży, na wysokości 647 m n.p.m. znajdował się dawniej schron turystyczny z pomostem widokowym. W 1911 r. staraniem Carla Ferchego i noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Gurskiego (Glatzer Gebirgsverein) wybudowano wieżę widokową według projektu Heinricha Wolfa z Berlina, dla turystów oraz pielgrzymów odwiedzających górę w celach religijnych, którą otwarto 29 października 1911. Była to jedna z pierwszych sudeckich wież widokowych wzniesionych w stylu modernizmu. Carl Ferche był również inicjatorem zbudowania schroniska na szczycie Góry św. Anny w 1903 r. Po 1945 r., gdy na tych terenach nastąpiła wymiana ludności, stan techniczny wieży pogorszył się. Od 1962 r. znajdował się na niej przekażnik radiowo – telewizyjny i nie była ona dostępna dla zwiedzających.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
We wrześniu 2013 r. władze Nowej Rudy ogłosiły przetarg na renowację wieży. Wykonawca wytyczył również miejski szlak turystyczny (pieszy i rowerowy) łączący ją z wieżą na Górze Wszystkich Świętych. Na początku 2014 r. rozpoczęły się prace remontowe: m.in. renowacja schodów, ścian, tarasu widokowego, balustrad, rekonstrukcję czternastu kolumn, wykonanie hełmu wieży, wyłożenie kamieniem posadzki między murkiem a wieżą, wiaty i ławki. Otwarcie odremontowanej wieży nastąpiło 5 października 2014 roku i jest ona dostępna dla turystów bezpłatnie do dziś.