CZAS POWSTANIA GMINNEGO CUDU REGIONU:  nie dotyczy

OPIS CECH FIZYCZNYCH GMINNEGO CUDU REGIONU:  nie dotyczy

Datei:Tytus Woyciechowski.jpg – Wikipedia

OPIS KONTEKSTÓW HISTORYCZNYCH:

Tytus Sylwester Woyciechowski urodził się 31.12.1808r. we Lwowie jako syn Józefa Saryusza Woyciechowskiego i Marianny z Balickich. Tam spędził dzieciństwo i pobierał pierwsze nauki w domu. Następnie uczył się w Królewskim Liceum w Warszawie, gdzie w 1823 r. poznał Fryderyka Chopina. Zawiązała się między nimi bliska przyjaźń. W Warszawie Tytus studiował na Wydziale Prawa i Administracji. Po studiach wrócił do Poturzyna, objął majątek, powiększył jego teren, jak i wartość. Wprowadził płodozmian upraw, zajmował się hodowlą owiec i koni. Prowadził działalność społeczną. W dniach 11 – 22 lipca 1830 r. gościł w Poturzynie swojego przyjaciela F. Chopina. Walczył w powstaniu listopadowym, został ciężko ranny. W 1838 r. poślubił hrabiankę Alojzę Marcjannę Poletyło z Wojsławic, z którą miał czworo dzieci. Wprowadził uprawę buraka cukrowego na Lubelszczyźnie. W latach 1838 – 1840 r. założył w Poturzynie jedną z pierwszych na ziemiach polskich cukrownię (spalona w 1914 r.). W 1847 r. w Warszawie zainicjował pierwszy zjazd przemysłu cukrowniczego w Królestwie Polskim, takie zjazdy odbywają się do dziś.

Przypuszczalnie, w latach 1840 – 1850 przebudował stary, XVIII w. dwór w Poturzynie. Był to piękny obiekt z parkiem, oranżerią i sadzawkami. Dwór spłonął pod koniec II wojny światowej.

Dwór w Poturzynie przed 1914 r. Repr.za:R. Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Województwo bełskie, Ziemia Chełmska województwa ruskiego, Wrocław 1995, s. 186.

T. Woyciechowski pisywał artykuły do gazet rolniczych, był m.in. współtwórcą spółki rolniczej – Towarzystwa Rolniczego, radcą komitetu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W powstaniu styczniowym czynnie nie uczestniczył. W 1873 r. ofiarował popiersie Fryderyka Chopina Warszawskiemu Towarzystwu Muzycznemu. Zmarł 23.03.1879 r. w Poturzynie. Pochowany na cmentarzu katolickim w Oszczowie. Tytus Woyciechowski dołożył wielkich starań dla rozwoju Lubelszczyzny, Zamojszczyzny i Hrubieszowszczyzny. Jako bardzo bliski przyjaciel Fryderyka Chopina, wspierał go i gościł w swoim dworze. Dlatego zasługuje na miano cudu obecnej gminy Telatyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj