Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Zamek Stillfiredów wzniesiono pod koniec XIV wieku. Był on dawną rezydencją baronów Stillfriedów i służył on jako dwór obronny.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Zamek jest bardzo okazały. Ma cztery skrzydła, a w wewnątrz znajduje się dziedziniec. Wzniesiona na krawędzi skarpy miasta. Skrzydła nakryte są łamanymi dachami.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W dokumentach pisanych pierwszy raz o zamku wspomniano w 1347 roku, kiedy to jego właścicielem był Hannus Wusthuba. W 1428 roku przeszedł w ręce czeskie po śmierci księcia ziębicko-opawskiego Jana. Został poważnie uszkodzony w czasie wojen husyckich. Obudowano go pierwszej połowie XV wieku. Najczęściej pałac nazywa się „Zamek Stillfriedów” ponieważ to oni władali ziemiami noworudzkimi od 1472 r do 1810 r. W 1593 zamek został powiększony i przebudowany. Ponownie uległ zniszczeniu w 1622 roku ale to już przez pożar. Następna przebudowa miała miejsce w latach 1675-1677 i w latach 1700-1730 kiedy to dokonano przebudowy według projektu Andreo Carove, gdy rozebrano wieżę zamkową. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1796 roku. Rozebrano wówczas przedzamcze a do zamku dobudowano reprezentacyjną salę i powiększono skrzydło północne. 9 lipca 1810 r. Friedricha Augusta sprzedał swoje ziemie, oprócz Ludwikowic Kłodzkich, szwagrowi brata Antonowi hr. von Magnis z Bożkowa. W ten sposób zakończył się kilkuwiekowy okres władztwa rodziny von Stillfried nad Nową Rudą i jej okolicami. Rodzina Magnisów nie rezydowała już w noworudzkim pałacu lecz jak wiadomo w Bożkowie. Do 1868 roku w salę reprezentacyjną zamku wykorzystywała gmina ewangelicka, a resztę budowli zajmowały urzędy. W początkach XX wieku pałac odrestaurowano.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Stan zachowania pałacu jest dobry. Obecnie mieści się tam sieć sklepów Delikatesy Centrum, apteka oraz przychodnia lekarska Salus.